Prodej jednoho pokoje v bytě s podílovým vlastnictvím – Jak na to a co je třeba uvést v kupní smlouvě?

Sjednejte si hypotéku online
20.1.2020 Reality

Dobrý den, ještě jednou se vracím k dotazu ohledně prodeje jednoho pokoje z bytu 3+1, který jsem podávala 18.1. 2020. Bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů, byty jsou v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Dostala jsem odpověď: "prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek". Jestli jsem to tedy dobře pochopila, pak Vaše odpověď se týkala případu, že by byt byl v osobním vlastnictví. Jak je to tedy s prodejem jednoho pokoje u bytu s podílovým vlastnictvím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podílové vlastnictví bytu se řeší stejně jako by byt měl pouze jednoho vlastníka (jde o to, že vlastníte podíl na bytové jednotce a ne podíl na celém domu). Naopak trochu jiné řešení by se použilo v případě, kdy byste vlastnila podíl na celém domu s právem užívat bytovou jednotku. V obou případech se však nejedná o běžnou či jednoduchou operaci, na kterou by Vám stačilo sepsat jednodušší smlouvu typu "prohlašuji že vlastním byt a prodávám sousedovi pokoj". Doporučuji vyhledat odbornou právní asistenci, kdy s Vámi právník specializující se na reality vše probere a navrhne nejvhodnější řešení. Každé podání návrhu na katastr stojí 2 000 Kč. Je určitě lepší zaplatit notáři či advokátovi např. 10 000 Kč za přípravu smlouvy než riskovat zamítnutí žádosti o vklad na katastr a znovuplacení poplatků.