Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #23235, Prodej nemovitosti v Sýrii

Prodej nemovitosti v Sýrii, Reality

Sjednejte si hypotéku online
25.3.2024 Reality

Dobrý den, otec (cizinec žijící v ČR) prodává nemovitost v Sýrii. Cenu za nemovitost (na základě kupní smlouvy) nemůže obdržet bankovním převodem, protože na syrský bankovní systém jsou uvaleny sankce. Jsme tak nucení přijmout hotovost (v eurech nebo dolarech) a já je potřebuji co nejdříve vložit na svůj devizový účet v české bance (jsem český občan). Fakticky to znamená, že budu (v rámci pár měsíců) muset zajet do banky celkem třikrát (tři fáze prodeje) a vložit tam u pokladny pokaždé částku kolem 60 000 eur/USD. Chtěl bych vůči mé bance se zachovat co nejvíce transparentně a doložit potřebné dokumenty (přeložená kupní smlouva, plná moc, čestné prohlášení). Sice komunikuji písemně s bankou, jejich odpovědí jsou však obecné a stručné a osobní schůzku pro vyjasnění situace má banka neposkytuje. A tak se obávám následné komplikace ve směru bankovní kontroly ve vztahu k AML, eventuálně abych nedostal pokutu až 0,5 mil. Kč. Pokud mi hrozí potíže nebo postih, raději bych z věci prodeje couvl. Můžete mi prosím sdělit, jak moc riziková je má úvaha a co mi poradíte pro hladký vklad větší hotovosti na devizový účet?

Dobrý den,

pokud bance vše dostatečně vysvětlíte (nejlépe s doložením příslušných dokumentů - např. kupní smlouva), mělo by být vše v pořádku. Nejsem expertem na prodej nemovitostí v Sýrii ani na sankce uvalené na tamější režim, nicméně se domnívám, že sankce jsou cíleny proti konkrétním osobám a společnostem, které jsou úzce spojené s tamějším režimem. Sankce nebyly uvaleny plošně proti všem občanům Sýrie (šlo naopak o potrestání režimu za perzekuce civilního obyvatelstva).