Řešení hypotéky v insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, z důvodu mé nemoci jsme byli nuceni požádat o insolvenci, která nám byla schválená splátkovým kalendářem. Bohužel jsme netušili, že když máme na dům hypotéku, bude jej chtít banka prodat v dražbě a nebo budeme muset sehnat třetí osobu, která "za nás" bude hypotéku splácet. Je to dost velký problém, zatím jsme nikoho takového nenašli. Máme s manželem dobré příjmy, zaplatíme za pět let cca 74% pohledávek. Je ještě nějaká jiná možnost, jak nepřijít o dům? Je možné hypotéku přeúvěrovat např. u jiné banky s tím, že souhlasíme, že po pěti letech budeme oddluženi kromě hypotéky? Existuje i jiná možnost úvěru v takové situaci?
Děkuji, V.

Dobrý den,
v insolvenci/osobním bankrotu bohužel příliš manévrovacího prostoru nemáte a vše bude záležet na ochotě banky se domluvit. Ochota bude ale limitována bankovními směrnicemi.
Banka je zajištěný věřitel, tedy z jeho pohledu ho insolvence příliš netrápí a může jednoduše prohlásit, že nesplácíte hypotéku, čímž porušujete smluvní podmínky úvěru a banka má nárok úvěr okamžitě zesplatnit (a dům prodat v dražbě). Naopak nezajištění věřitelé na osobní bankrot přistoupili pouze za podmínek, kdy všechny příjmy půjdou na úmor dluhu.
Zkuste Hypoteční banku - je ochotná řešit i situace, které jiné banky neakceptují (platí se za to vyšší úrokovou sazbou), ale upřímně to růžově nevidím.

Petr JermářBanky.cz