Osobní vyrovnání po rozchodu: Jak danit peníze při výplatě ex-partnerovi?

Dobrý den, koupil jsem si s partnerkou byt, vzali jsme si společně hypotéku, vše jsem dal dohromady a zařídil, do čehož jsem vložil nemalé finanční prostředky, ale rozešli jsme se po necelém roce. Po osobních sporech a tahanicích jsme se domluvili, že tam bude nadále pobývat partnerka, která mě vyplatí částkou 450 000 Kč. Je toto osobní vyrovnání povinné nějakou formou danit? Vím, že někdo danil, jiný ne. Vím, že je to událost relativně čerstvá, a že jsem tam bydlel necelý rok. Zajímalo by mě jen, zda není nějaká možnost osobního vyrovnání s notářsky ověřeným podpisem - peníze, které žádám jsou de facto ty, které jsem do toho vložil + něco málo s nabytí ceny nemovitosti. Jdou z kapes ex-partnerky. Co, jak a v jaké daňové výši musím či nemusím danit, prosím? Děkuji, pěkný den.

Dobrý den,

je-li mezi nabytím a prodejem nemovitosti méně než 5 let (nebo jste v nemovitosti bydlel méně než 2 roky), platíte daň z příjmu (15%) ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou - což může být se započtením všech nákladů např. i 0 Kč). U notáře či právníka si samozřejmě za úplatu můžete nechat sepsat zcela libovolnou dohodu, ale možná by stačilo sepsat vše na papír a nechat ověřit podpisy na Czech Pointu (to je za 30 Kč/podpis). Záleží na Vaší zručnosti v přípravě dohod a případně míry dobré vůle/přístupu obou.