Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #11029, Ručím jako disponent za dluhy na účtu?

Ručím jako disponent za dluhy na účtu?, Běžný účet

21.8.2020 Běžný účet

Dobrý den, jelikož je můj otec v exekuci a dluží všude kam se podívá, založil si účet u německé banky, aby mu v Čechách nepřišli na to, že někde dluží a aby mu neskočili exekutoři na peníze. Jelikož mi ho bylo líto, půjčila jsem mu hotově nějakou část peněz s tím, že mi peníze vrátí, až si v Německu vydělá nějaké peníze. Abych měla jistotu, že o své peníze nepřijdu, přiměla jsem ho, aby mi k účtu zřídil dispoziční právo. Nyní má na účtu dluhy, protože za vedení účtu se platí poplatek a peníze mu tam již nechodí. Obávám se však aby peníze nevymáhala německá banka po mně, jelikož mám k účtu dispoziční právo. Mohli by jste mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

disponent není majitelem účtu a neručí za nepovolený debet (dluh na účtu). Většinou se to děje v opačném gardu (rodičům se zželí zadlužených dětí), nicméně téměř vždy to má stejný nevýchovný efekt. Dlužník nejenže nezačne sekat latinu, ale zadluží se ještě více. Jedinou efektivní pomocí pro notorické dlužníky je přestat jim půjčovat peníze a nechat je projít osobním bankrotem. Čím dříve dlužník získá tuto zkušenost, tím dříve začne znovu a lépe.