Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #16418, Sousedka chce, abych ji vybírala peníze z bankomatu

Sousedka chce, abych ji vybírala peníze z bankomatu, Běžný účet

14.1.2022 Běžný účet

Dobrý den, pane Strašáku, obracím se na Vás s dotazem ohledně výběru z bankomatu člověka, který není rodinným příslušníkem. Sousedka mě žádá o výběr z bankomatu z její karty, a to z důvodu toho, že se její zdravotní stav zhoršil. Má dceru, o kterou sama pečuje a která není taktéž schopná výběr z bankomatu fyzicky uskutečnit. Jiné rodinné příslušníky nemá.
Ráda bych jí pomohla, mám však ale obavy, že by se to do budoucna mohlo obrátit proti mně. Existuje nějaký dokument, který lze sepsat, abych byla krytá? Např. sepsáním plné moci, které bude úředně ověřena a ve které budou jasně a konkrétně popsány dílčí úkony související s výběrem? Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.
S pozdravem a přáním pohodových dnů. BK

Dobrý den,

přijde na to, jak často a jak vysoké částky budete sousedce vybírat? Jednorázový výběr několika stokorun asi nemá cenu řešit plnou mocí. Vyšší částky a/nebo častější výběry by ale bylo dobré mít kryté dohodou a případně i nějakou evidencí výběrů či potvrzeními o převzatých částkách. Skutečně by se mohlo stát, že sousedka ve vyšším věku na pověření k výběru zapomene, nebo v nejhorším případě její dědicové začnou transakce přezkoumávat. Pak v případě trestního oznámení by policie měla k dispozici kamerové záznamy z bankomatu. Ty by bez dalšího vysvětlení mohly být vykládány tak, že jste peníze vybrala a použila sama.

Za vůbec nejlepší bych považoval tento postup:

  • sousedka Vám pošle svoje peníze na účet a do poznámky uvede třeba "prosím vybrat z bankomatu" (to může učinit i nemocný z pohodlí domova přes internetbanking)
  • Vy peníze vyberete svou kartou ze svého účtu a sousedce je předáte

Sousedská pomoc při krátkodobé nemoci je určitě velmi vítaná, ale v případě dlouhodobé nemoci či trvalé invalidity se paní sousedka bez pečovatelské služby neobejde. Nejde jen o výběry z bankomatů- bude potřebovat vyřizovat nákupy, vynášet odpadky, atd.