Společný dluh a insolvence, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, přítelova expartnerka má probíhající insolvenci od roku 2017, kam přihlásila jejich společný dluh 700 000 Kč. Přítel by chtěl insolvenci podat teď také a nevíme, zda tam má společný dluh přihlásit, či nikoliv. Zajímá nás, zda dluh 700 000 Kč zanikne pro oba dlužníky, pokud insolvence u expartnerky proběhne v pořádku. Nebo je to tak, že když přítel dluh přihlásí, bude soud posuzovat jen část dluhu s ohledem na to, že by měl být ponížen splátkami expartnerky? V úvěrové smlouvě není uvedeno, jakou část by měl který dlužník splatit.

Dobrý den,

pokud si půjčku u banky ve výši 700 000 Kč vzali dva lidé dohromady, pak za ni oba ručí společně a nerozlučně. Jestliže oba nevstoupili do insolvence ve stejnou chvíli, měl ten druhý dále povinnost splácet bez ohledu na svého spoludlužníka v insolvenci (v případě nesplácení může banka dluh vymáhat po Vašem příteli kdykoliv exekučně - po jeho ex-partnerce nikoliv, ta je chráněna osobním bankrotem). Společný dluh tak oddlužením jednoho z dlužníků nezaniká.