Starám se o nemocnou matku, Exekuce a insolvence

Dobry den, prosim o radu, exekutor mi dal exekuci na plat, i kdyz radne platim mesicne 1 000 Kc po rozhodnuti obvodniho soudu pro Prahu 9, ale tyto castky mu nenalezi, protoze splacim sloucenim 3 pokut, jak rozhodl soud, a jednu jsem zaplatil sam. Nechava mi necelych 12 000 Kc, i presto ze vi, ze se staram o nemocnou matku. Na soc. uradu to vedi, pobiram na matku zatim 12 080 Kc, jeji zdr. stav se zhorsil, pozadal jsem o zvyseni, takze jak na nej? Matka je bez jakychkoliv fin. prostredku a je zavisla na me vyplate. Dekuji, s pozdravem Petr

Dobrý den,

obávám se, že s tímto nic nenaděláte. Když někomu dlužíte peníze a nesplácíte, pak na Vás věřitel povolá exekutora, jehož prací je z Vás dostat zákonné maximum peněz (z výplaty Vám zůstává zákonné minimum, čemuž zhruba 12 000 Kč odpovídá). Komplikovaná rodinná situace je jistě nepříjemná, ale není důvodem pro zastavení či snížení exekuce.

Vaše matka je buď v řádném starobním důchodu, nebo v produktivním věku. Je-li v produktivním věku a nemůže-li ze zdravotních důvodů pracovat, pak má nárok na invalidní důchod. Pokud je invalidní důchod nízký, má nárok na další sociální dávky (doplatek do životního minima, doplatek na bydlení). Obecně ale více než zhruba 12 000 Kč na sociálních dávkách na osobu měsíčně nedostanete.

To máte dohromady na živobytí dvou osob celkem 24 000 Kč čistého, což není vůbec špatné (zejména v situaci, kdy jeden nepracuje a druhý je v exekuci). Nájem skromného bytu v Praze včetně energií přijde na 12 000 Kč, jídlo pro 2 dospělé osoby cca 5 000 Kč, internet, doprava, telefon dalších 1 000 Kč a stále Vám měsíčně zbývá 6 000 Kč. Matka na rodičovské živí sebe a dítě z 11 500 Kč, senior musí vyjít z průměrného důchodu 11 800 Kč. Pokud se Vám měsíčně nedaří vyjít z 24 000 Kč, doporučuji zredukovat zbytné výdaje nebo si najít přivýdělek a tím dříve splatit exekuci.