Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10498, Student a zdanění příjmu

Student a zdanění příjmu, Daně

20.6.2020 Daně

Dobrý den, tento rok jsem odmaturoval, kdy ztrácím status studenta? Na internetu jsem četl 31.8., tzn. koncem prázdnin. V září nastupuji na jinou střední školu (zkrácený 1letý obor mechanik chladících a klimatizačních zařízení, denní studium). Zajímalo by mě, jak je to s brigádami o prázdninách, abych o status studenta nepřišel. Platí, že musím chodit na brigády, kde není základ účasti na zdravotním pojištění? To znamená DPČ 3 000 Kč/měs, DPP 10 000 Kč/měs. Je má úvaha správná nebo se v něčem pletu? Předem děkuji za odpověď a především pomoc.

Dobrý den,

studentem přestáváte být hned k datu ukončení studia (den předání maturitního vysvědčení), nicméně následující 2 měsíce jste v ochranné lhůtě (stát za Vás jako za studenta platí odvody a nemusíte se registrovat na Úřadu práce, pokud byste si nenašel práci).

Studenti nejsou nikterak limitováni v možnostech si přivydělat či klidně pracovat na plný úvazek. Můžete si najít i jakékoliv zaměstnání (i na plný úvazek), kde byste byl účastníkem zdravotního pojištění. Rozdíl mezi studentem a nestudentem je pouze ten, že nestudentovi musí zaměstnavatel srazit zdravotní pojištění ve výši adekvátní min. minimální mzdě. Naopak studentům se i z výdělku nižšího než min. mzda sráží pouze 4,5%.