Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19133, Student začíná podnikat

Student začíná podnikat, Daně

16.9.2022 Daně

Dobrý den, jsem studentka VŠ a od začátku letošního roku jsem také OSVČ na vedlejší činnost v oblasti konzultační činnosti. Adresu sídla mám v místě trvalého bydliště, protože většinou dělám z domova. Pracuji pro jednoho zaměstnavatele a vystavuji si jen jednu fakturu měsíčně. Sociální ani zdravotní pojištění neplatím. Chápu správně, že nemám nic platit a pokud mi vyjde nedoplatek, tak to doplatím až po podání daňového přiznání? A to samé s daní? Paušální zatím neplatím, jelikož podnikám první rok. Daň tedy odvedu jednorázově po podání daňového přiznání a od příštího roku začnu platit paušální daň? Mimo to mám ještě DPP u zaměstnavatele do 10 000 Kč, kde daň odvádím. Minulý týden mi přišel dopis, že byla zahájena kontrola mé podnikatelské činnosti, nebyla jsem doma zastižena, tak příští týden jedu na úřad. Chtěla jsem se zeptat, nevíte, proč byla kontrola zahájena? Paní na úřadě mi říkala, že zrovna kontrolují město, kde žiji a náhodně vybírají lidi, ale zdůraznila, že jde o běžnou kontrolu. Je opravdu možné, že jde o náhodu nebo je spíš pravděpodobné, že něco dělám špatně či mě někdo udal? Moc děkuji za odpověď a mějte se hezky.

Dobrý den,

OSVČ vedlejší první rok žádné zálohy neodvádí a vše se proúčtuje až po konci roku. Těžko soudit, proč u Vás FÚ zahájil kontrolu. Co se týče daní a odvodů, mělo by být vše v pořádku (začala jste podnikat na vedlejší činnost teprve před několika měsíci, ještě ani nešlo nic udělat špatně). Spíše může úřad zajímat, zdali není vaše činnost (práce pro jediného zaměstnavatel, jedna faktura měsíčně) tzv. švarcsystémem.