Účet ve zlatě, Běžný účet

27.3.2018 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 4506: Účet ve zlatě (XAU) jsem měl asi 4 roky ve Švýcarsku, ale je trochu dražší než jiné účty (cca 0,08 XAU měsíčně). Používal jsem jej na platby stejně jako jiné účty, ale nejvíce v zahraničí. Kamarád má gold account v Dubaji Akbank, platí i malé částky v ČR kartou.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Takovýto zlatý účet u nás žádná banka nenabízí, tedy v případě zájmu budete odkázán na služby zahraničních bank. Technicky je účet vedený ve zlatě samozřejmě možný (včetně plateb kartou), ale moc si neumím představit, k čemu je to dobré. Investice (zlato, akcie, komodity) jsou vždy dlouhodobou záležitostí. Klíčem k úspěchu je nakoupit a prodat ve správný moment. Naopak běžný účet (a platby kartou) slouží k uspokojování denních potřeb. Není jednodušší investice a útraty v obchodech mít oddělené? Rohlík si přece půjdete koupit, když budete mít hlad (ne když bude zrovna výhodná cena zlata). Nehledě na vyšší transakční náklady (měna vkladu/XAU při přijetí platby a XAU/měna výdaje při útratě). Je to jako mít účet v USD, ale ukládat na něj koruny a utrácet v korunách (platíte za dvojí konverzi).