Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #23327, Velká platba ze zahraničí a AML

Velká platba ze zahraničí a AML, Banka

10.4.2024 Banka

Dobrý den, s manželkou, která je původem z Vietnamu, chceme kupovat náš první byt k bydlení. Jelikož nemáme dostatek úspor (20 % ceny nemovitosti), tchyně z Vietnamu se rozhodla, že nám pošle její úspory z Vietnamu a poslala manželce 576 000 Kč na český účet. Banka peníze nepřipsala na účet z důvodů AML. Chtějí doložit výplatnici tchyně, pracovní smlouvu a dohodu o poskytnutí daru. Výplatnice a pracovní smlouva není problém, ale dohodu o daru nemáme, jelikož jsme se na daru dohodli pouze ústně (videohovorem na dálku). Je toto opravdu banka oprávněna vyžadovat? S prokázáním, že se jedná o legální původ financí to přece nesouvisí a darování peněz rodinou snad nemusí být vždy podloženo písemně. Sepisovat ještě darovací smlouvu na dálku mi přijde podivné. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto po Vás vyžaduje banka na základě platné AML legislativy (proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Platba byla AML systémem vyhodnocena jako potenciálně riziková, bance je třeba doložit požadované dokumenty. Ve Vašem případě jde bohužel o administrativu navíc (dar na byt v rodině), kterou je ale nutné snést.