Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11641, Vláda projednává změnu daně z příjmu

Vláda projednává změnu daně z příjmu, Daně

3.11.2020 Daně

Dobrý den, nezdraží prosím nájmy? Daň z příjmu platí pronajímatelé nyní 15 %? A nebudou náhodou potom platit 19 %? A co srážková daň z příjmu v bankách? V obou případech mi jde o to, zda lze/nelze očekávat nějaké změny. Děkuji

Dobrý den,

nyní platí zaměstnanci daň z příjmu ve výši 15% ze superhrubé mzdy (reálně 20,1%) a pronajímatelé 15% ze zisku. Parlament momentálně projednává změnu sazby daně z příjmu. Zatím byly předloženy 2 návrhy:

  • původní vládní návrh z léta: snížení sazby daně z příjmu na 15% z hrubé mzdy (tedy pokles z 20,1% o 5,1 pb) a zachování sazby 15% pro všechny ostatní příjmy (kapitálové, z pronájmu, atd.)
  • nový proti-návrh ČSSD: změna sazby daně z příjmu na 19% (což by pravděpodobně znamenalo vyšší zdanění u mnoha položek, které byly dříve v 15% sazbě, jako např. daň z pronájmu, srážková daň z úroků v bance, práce na DPP a obecně příjmy nezatížené pojistnými odvody).

  • Nechci se pouštět do hodnocení, co si rozpočet může a nemůže dovolit či co je sociálně spravedlivé. Obecně se mi ale nelíbí přístup ČSSD, která říká "snížíme Vám daň z příjmu o 1,1 pb" a už nedodá "zároveň Vám ale zvýšíme daně o 4 pb/27% u mnoha jiných položek".

    Těžko nyní odhadovat, co bude nakonec schváleno. Do hry pravděpodobně ještě vstoupí otázka zdanění OSVČ a změny daňových slev. Dopady na nájmy není možné hodnotit plošně. Záleží, u koho jste v nájmu (fyzická osoba/firma). A v případě fyzické osoby, jak má daná osoba řešeny daně, jaké slevy uplatňuje. atd. Někoho se to dotknout může, jiného nikoliv. Obecně bych ale zvyšování nájmů za současné krize koronaviru nečekal.