Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #22576, Všechno pořád zdražuje, nevyjdu s penězi

Všechno pořád zdražuje, nevyjdu s penězi, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jsou prosím již známé nezabavitelné částky pro příští rok? Všude jsem pouze našel informace, že se budou snižovat normativní náklady na bydlení (to mimořádně navýšení) a tím klesne i nezabavitelná částka. Poslední novela 595/2006 - pak žádná novela není. Je nějaké oficiální stanovisko prosím? Počítal jsem to a vychází mi to, že po snížení nezabavitelné částky bych bral o cca 1 200 Kč méně než dosud. Což je pro mě v insolvenci dost likvidační, když žiji jak se říká o chlebu a vodě. Je prostě možné, že by při neustálém zdražování potravin a energií došlo ke snížení nezabavitelné částky? Mockrát děkuji

Dobrý den,

normativní náklady na bydlení zůstávají i v roce 2024 ve stejné výši jako byly v roce 2023 (již se však nebude aplikovat mimořádné/jednorázové/dočasné navýšení z důvodu extrémně vysokých cen energií). Nezabavitelné minimum tak bude při stejném příjmu a stejném počtu vyživovaných osob (děti, manželka) v roce 2024 o něco nižší. Zdražování je konec, naopak vše zlevňuje (elektřina před rokem  8 000 Kč/MWh, dnes i pod 4 000 Kč/MWh, plyn před rokem 4 000 Kč/MWh, dnes pod 2 000 Kč/MWh, benzin/nafta před rokem nad 45 Kč/l, dnes i pod 35 Kč/l, potraviny budou od ledna v nižší sazbě DPH (dnes 15%, od ledna 12%). Při stejné spotřebě tak budete mít nižší náklady na živobytí.