Jak vymazat zástavní právo z katastru nemovitostí, pokud věřitel již neexistuje?

Pokračování dotazu č. 7195: Dobrý den, ptala jsem se Vás, jak vymazat z katastru nemovitostí zástavní právo přepsáné z pozemkové knihy. Odepsali jste mi, že musí dát souhlas věřitel. Ale věřitel, který je uveden v katastru a dluží se mu dluh, tak ta firma zanikla v roce 1992. Tak se chci zeptat, jak to řešit, když už ta firma neexistuje? Na internetu jsem našla, že by to mohlo být promlčené a šlo by to provést na základě ohlášení vlastníka nemovitosti, k níž je zaniklé zástavní právo zapsáno. Ohlášení musí být sepsáno ve formě notářského zápisu a mělo by mít minimálně náležitosti dle § 66 odst. 3 katastrální vyhlášky. Tak se chci zeptat jestli jsem pochopila správně, že stačí sepsat u notáře zápis a ten odnést na katastrální úřad, když už ta firma (věřitel) neexistuje. Předem děkuji za odpověď Nikola Vostatková

Dobrý den,

ano, jedná-li se o starý a promlčený dluh u neexistující firmy, pak lze o výmaz zástavního práva požádat tímto způsobem.