Banka převedla peníze na špatný účet - mám nárok na vrácení části peněz?

6.2.2022 Platba

Dobrý den. prosím o názor, zda mám podle vás nárok na vrácení peněz: V jedné menší české bance jsem zadal příkaz k úhradě 400 EUR z mého EUR účtu na EUR účet v Sberbank Rusko, s krytím poplatků SHA. Příjemci však peníze nedošly a po více jak měsíci byla na můj účet vrácena jen část (263 EUR). Pravděpodobnou příčinou byl překlep ve jméně příjemce při zadání platby. Situaci jsem reklamoval, banka odpověděla, že nepochybila, peníze odeslala, ale částka byla stržena asi korespondenční bankou. Prosím o názor, zda mám právo vymáhat na bance nevrácenou část peněz. Mé argumenty: Banka nikde neuvedla, že Název účtu musí 100% souhlasit s názvem v cizí bance. V Česku k odeslání peněz stačí zadat číslo účtu. - Považuji za nepřijatelné, že částka stržená při vrácení platby za poplatky třetím stranám 136 EUR je řádově vyšší, než poplatek za převod peněz do zahraničí (150Kč). - Poplatky banky třetím stranám se mne netýká, já jsem zaplatil poplatek za odeslanou platbu a mohu tedy ztratit maximálně tento poplatek. - Stržená částka není v Ceníku banky, závisí výhradně na smluvních podmínkách banky s třetími stranami, které nemohu ovlivnit, a ani jsem s nimi nebyl před platbou seznámen. - Ani nevím kdo přesně a za co mi "ukradl" 136 EUR. - Klienti nemohou nést břemeno za náklady banky, plynoucí z jejich nevhodně nastavených smluv. Riziko by měl pokrývat poplatek za transakci z ceníku. Náklady korespondenčních bank by měly být hrazeny odesílající bankou. - Jednání banky považuji za nezákonné, protože dle Obchodního zákoníku jsem před transakcí s takovým poplatkem nebyl seznámen. - Situace nabývá podobu zpronevěry dle § 206 Trestního zákoníku.

Dobrý den,

pokud bylo nedoručení platby způsobeno chybně zadanými platebními údaji (jméno majitele účtu), pak jste pochybil Vy a nikoliv banka. Nelze argumentovat, že pro tuzemské platby stačí přece zadat jen číslo účtu a nikdo Vás neinformoval, že u mezinárodních plateb je to jinak. Banka po Vás žádala vyplnění údajů pro realizaci platby a Vy jste tyto údaje vyplnil chybně. Nebo by měla banka mít u každé kolonky poznámku "vyplňujte data správně"? Vaše slova o trestném činu zpronevěry peněz ze strany banky mi přijdou zcela mimo.