Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #12970, Zakládání spoření online a kopie OP

Zakládání spoření online a kopie OP, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.2.2021 Spoření

Dobrý den, má právo úřad (myšleno obecně, např. úřednice na městském úřadě nebo finanční instituce) žádat při osobním jednání u přepážky, že si potřebují ofotit OP? Konkretní příklad - chtěl jsem si navýšit splátku u důchodového pojištění, které mám u jisté pojišťovny a úřednice u přepážky mne přesvědčovala, že si musí ofotit OP. Bez ofocení údajně nemůže cokoli ve vztahu ke smlouvě měnit. Chtěl jsem si tuto skutečnost ověřit na jejich infolince, bohužel, není možné se v pracovní den dlouhé minuty dovolat. Stejně tak jistá banka, kde jsem si chtěl online založit spoření (v asi třetím kroku jsem měl ofotit nebo naskenovat OP) a e-mailem jim poslat kopii OP. Bez toho nelze dát pokračovat. Na co postupné a opakované ověřování v internetovém bankovnictví, když banka chce při zakládání účtu posílat kopii OP nezabezpečeným spojením? Nebo ČSSZ - bez kopie OP se se mnou úřednice odmítla bavit, šlo o vyřizování důchodu - údajně musí fotokopii dokladu přiložit k žádosti. Nechápu. Děkuji.

Dobrý den,

při zakládání produktu na dálku (spořicí účet, běžný účet, atd.) jsou vždy vyžadovány kopie dvou dokladů totožnosti z důvodu ověření vaší identity. Pokud s tímto nesouhlasíte, produkt si na dálku nezakládejte. Ohledně ČSSZ Vám bohužel nejsem schopen odpovědět, nejsem expertem na státní správu. Ale banky/pojišťovny kopii OP vyžadují.