Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16924, Zaměstnanec nebo OSVČ

Zaměstnanec nebo OSVČ, Daně

17.2.2022 Daně

Dobrý den, jsem normálně zaměstnán, ale běžně si ještě přivydělávám na dohodu o provedení práce jako copywriter s tím, že ve smlouvě mám uvedeno, že daňovou zátěž nechávám na klientovi a mně přichází peníze netto, tedy 85% domluvené částky. Odpadá mi tak nutnost podávat daňové přiznání, což mi plně vyhovuje. Našel jsem si teď nového potenciálního klienta, nicméně ten DPP odmítá s tím, že by mě musel evidovat jako zaměstnance, což by mu prý přinášelo značné komplikace. Přitom mu také nevadí vyplácet mi peníze v čistém. Existuje nějaká alternativa k DPP, díky níž bych mohl klientovi prodávat texty, aniž bych ho zbytečně administrativně zatížil, ale zároveň se mohl klient postarat o zaplacení daně z mé gáže? Měsíční příjem by neměl přesáhnout 10 000 Kč hrubého. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nic takového neexistuje. Buď jste zaměstnanec (HPP, DPP, DPČ) a zdanění řeší zaměstnavatel (pobíráte mzdu) nebo jste OSVČ a daně si řešíte sám (klientům fakturujete).