Jak správně zdanit dary a co to znamená pro daňové přiznání?

16.9.2021 Daně

Dobrý den, jak máme správně postupovat při zdanění darů? Manžel každý rok podává daňové přiznání (příjem ze zaměstnání a pronájmu bytu). Já jsem na rodičovské dovolené, žádný zdanitelný příjem jsem dosud neměla, daňové přiznání nepodávala. Letos jsme se stali příjemci darů od Dobrého Anděla (kvůli vážné nemoci dcery), peníze jsou posílány na můj účet a v ročním souhrnu jednoznačně půjde o částku přesahující 15 tis. Kč. Můžeme tyto dary uvést (jako příjem) v daňovém přiznání manžela, i když nechodí na jeho, ale na můj účet (manželka)? Nebo mám sama podat vlastní daňové přiznání k dani z příjmů? Mohla bych si za této situace uplatnit slevu na daňového poplatníka v roční výši (27 840 Kč)? Ten, kdo nám dary posílal (Dobrý Anděl), nám po novém roce vystaví nějaký doklad o jejich souhrnné výši? Předem moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

dary pro rodinu můžete zdanit Vy nebo manžel. Neboť jste na rodičovské bez zdanitelného příjmu, vyplatí se tento příjem zdanit přes Vás. Uplatněním slevy na poplatníka dosáhnete nulové daňové povinnosti.