Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11951, Zdanění malého pravidelného příjmu

Zdanění malého pravidelného příjmu, Daně

30.11.2020 Daně

Pokračování dotazu č. 11947: Ještě jednou dobrý den, hledal jsem si několik nových informací, které mi ještě více zamotaly hlavu. Ohledně "donatů" (darů) na platformě Twitch. Psal jsem, že se jedná o příležitostný příjem. Mám však pocit, že se to rozchází s definicí tohoto typu příjmu. Danit se nemusí příležitostné příjmy, které nepřekročí hodnotu 30 000 Kč - jenže "donaty" na této platformě by mi mohly chodit tak nějak "pravidelně nepravidelně" - třeba 5x do měsíce by mi někdo mohl nějakou tu korunu poslat. Zároveň jsem však našel informaci, že za nepravidelný příjem se považuje příjem, který je z činnosti, jež byla vykonána max. 2x ročně - ze streamu bych však mohl dostávat částky soustavně, ale v malých částkách. Druhá část mého dotazu by byla směřována na daňové přiznání. Četl jsem, že do 15 000 Kč/rok se daňové přiznání podávat nemusí. Je to pravda? Z dřívějšího dotazu, který jsem zde podal, mi bylo řečeno, že pro tuto činnost ani nemusím mít živnost. Pokud bych to tedy dobře chápal a nenastal by problém ohledně toho zda "donaty" jsou/nejsou příležitostný příjem tak: pokud by můj roční výdělek nepřesáhl 15 000 Kč, nemusel bych nic řešit a daňové přiznání bych nepodával. Pokud bych měl příjem do 30 000 Kč (ale >15 000 Kč), daňové přiznání podám, ale neodvádím daň. A v případě příjmu nad 30 000 Kč by to bylo jak? Ztrácím se v pojmech ohledně toho kdy musím být živnostník, kdy ne. A kdy musím podat přiznání a kdy ho danit, když se jedná o dary z internetové platformy. Omlouvám se za dlouhý dotaz, přeji hezký den.

Dobrý den,

  • příjem do 15 000 Kč/rok: nemáte povinnost podat daňové přiznání, daň neplatíte
  • příjem 15 000-124 000 Kč/rok: máte povinnost podat daňové přiznání, daň neplatíte (výsledná daňová povinnost spočtená v přiznání bude nulová)
  • příjem nad 124 000 Kč/rok: máte povinnost podat daňové přiznání, může Vám vzniknout daňová povinnost (uplatníte-li další daňové slevy, např. na studenta, hranice 124 000 Kč se posune výše)

Vyplnění zjednodušeného daňového přiznání (2 stránky) Vám zabere zhruba 5-10 minut. Živnost je třeba především v případech, kdy odběrateli vašich služeb fakturujete. Vaše činnost by se dala zahrnout do kategorie "výkonný umělec" nebo "autorský honorář" (na tuto činnost živnost nepotřebujete).