Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20385, Zdanění prodeje akcií

Jak zdanit vytěsněné akcie O2 a zda je nutné podat daňové přiznání?

18.1.2023 Daně

Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu ohledně vytěsněných akcií O2, nejsem si totiž jista zda jsem nebo nejsem povinna podat daňové přiznání za loňský rok a pokud ano, tak z jaké částky. Našla jsem Váš portál na internetu a potřebovala bych poradit. Jinak si daně dokáži vypočítat sama, ale tentokráte si nejsem jista. Jenom krátce na vysvětlení: Vlastnila jsem 500 ks akcií O2, které jsem postupně dokupovala. Celkově lze říci, že 400 akcií jsem vlastnila po dobu 10 - 15 let, tedy hodně dlouho a už ani nedovedu nalézt za kolik jsem je nakoupila. Před dvěma lety jsem dokoupila 100 ks akcií za 25.172,80 Kč a v loňském roce mi všech 500 ks nakoupených akcií bylo vytěsněno a dostala jsem za všechny vytěsněné akcie částku přesahující 100 000 Kč, přesně 135 023 Kč. Předpokládám, že za 400 ks akcií bych daně platit neměla a ani podávat přiznání, protože byl splněn časový test. Zbývajících 100 ks akcií bych měla zdanit, tam vím, že jsem je nakoupila za částku 25 100 Kč, vytěsnění těchto 100 ks proběhlo současně s ostatními akciemi a představuje částku 27 000 Kč. Čistý zisk je tedy kolem 1 900 Kč. Ještě dodávám, že nemám jiný příjem, pouze starobní důchod. Tady je tedy otázka: Mám podat daňové přiznání? Pokud ano, uvedená částka bude celková tj. 135 023 Kč nebo pouze 27 000 Kč? Dále potřebuji vědět, zda musím k přiznání dodat nějaké přílohy.

Dobrý den,

zisk z prodeje prvních 400 ks akcií danit nebudete (splněn časový test). Zisk z prodeje druhých 100 ks akcií (1 900 Kč) je třeba uvést v daňovém přiznání. S využitím slevy na poplatníka a z důvodu absence jiných zdanitelných příjmů reálně žádnou daň platit nebudete.