Zdanění úroků ze slovenské VÚB na Spoření bez limitů při doložení českého daňového domicilu: Co platí pro nepracujícího důchodce s příjmy z úroků a dividendami?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.8.2023 Spoření

Dobrý den, chci se zeptat na zdanění úroků ze slovenské VÚB na Spoření bez limitů při doložení českého daň. domicilu. Uvádí se, že by měl vkladatel zdanit úroky v daň. přiznání u nás. Jak je to v případě, kdy je nepracujícím (invalidním) důchodcem a má příjmy z úroků ještě na dalších spořících účtech (příp. stavebním spoření) u nás a na státních spořících dluhopisech a z dividend z akcií (u všech se strhává daň přímo) - připočítává se do limitu "slevy na dani na poplatníka" (+ slevy na invaliditu) i částka takto automaticky stržené daně z příjmů u nás k částce, kterou by měl zdanit z úroků ve slovenské bance nebo se v tomto případě k těmto příjmům nepřihlíží a částka ke zdanění ze slovenských úroků spolu s malou částkou za pronájem pozemků když nepřevýší limit "slevy na poplatníka" (a invaliditu) se tak nezdaňuje ani u nás a takový vkladatel má tímto způsobem úroky osvobozené od daně (v obou státech)?

Dobrý den,

zatímco zdanění úroků ze Slovenské VÚB můžete při splnění podmínek (doložení daňového domicilu) řešit v rámci Přiznání k dani z příjmu, u českých bank nic takového možné není. Úroky se vždy daní u zdroje srážkovou daní a do daňového přiznání nevstupují. České dividendy/akcie se opět daní u zdroje a do daňového přiznání taktéž nevstupují.