Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #14867, Zneužitelné kopie dokladů

Zneužitelné kopie dokladů, Podvod

20.7.2021 Podvod

Dobrý den, včera 19. 7. 2021 jsem se na základě tel. rozhovoru rozhodla poprvé v životě investovat menší fin. částku do crowdfundingu Nebanka. Provedla jsem registraci, na doporučení jsem si rezervovala možnost investice, tj. doplnila další os. údaje (RČ, č. účtu, kam by posílali měsíčně úroky, foto přední i zadní strany OP a ŘP) a uvedla částku, kterou chci do projektu vložit. Po té mi do emailu přišly smlouvy, které můžu prostudovat. Až pak jsem začala googlit. Recenze na Nebanku žádné, na portálu Justice.cz chybí výsledovka z r.2020, předchozí výsledek hospodaření je záporný. Mám z toho špatný pocit a investici už nechci uskutečnit, peníze nepošlu. Můj dotaz je, co s údaji, které jsem již poslala? Může je někdo zneužít? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně Vámi poskytnuté kopie dokladů totožnosti (OP, ŘP) zneužitelné jsou (lze na ně za určitých okolností v kombinace s výpisem z účtu a autorizační platbou 1 Kč sjednat půjčky online). Naopak ostatní údaje (jméno, RČ, č. účtu) zneužitelné nejsou. Takto citlivé osobní údaje byste měla sdílet jen s důvěryhodnými institucemi/obchodními partnery. U Nebanky se není třeba obávat zneužití dokladů totožnosti. Měla byste si ale velmi dobře zvážit investiční riziko, které podstupujete.