Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10152, Zneužití osobních údajů

Co dělat při zneužití osobních údajů a jak se chránit před podvodníky?

20.5.2020 Podvod

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, kdy byly zneužity osobní údaje. Přišel mi e-mail o tom, že se mi někdo naboural do mého účtu na Apple ID, že si mám aktualizovat informace. Bohužel jsem jim vyplnila údaje o své kartě a OP i s fotkou. Po 14 dnech mi přišly dvě faktury, se kterými nemam nic společného, kartu jsem si tedy zablokovala. Půjdu tedy nahlásit zneužití osobních údajů na PČR a udělat nový OP. Chci se zeptat, jak mohou zneužít mého OP? Je ještě něco co mohu udělat? Jak zabráním tomu, aby si na mě třeba někdo vzal půjčku?

Dobrý den,

na takovéto emaily nikdy reagovat nesmíte. Takto citlivé údaje si nikdy přes email neposílají. Kopie OP je bohužel zneužitelná, nicméně pro sjednání půjčky jsou obvykle vyžadovány 2 doklady totožnosti. Při zneužití osobních údajů je třeba nahlásit ztrátu OP neprodleně a provést blokaci karty (mnohdy jde o minuty, tedy skutečně je třeba tyto úkony provést neprodleně).