Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #9110, Zneužití platební karty

Co dělat, když mi kamarád ukradl platební kartu a utratil za ni peníze?

28.2.2020 Podvod

Dobrý den, dejme tomu, že u mne byl kamarád (falešný) a já ho spustil z očí na delší dobu a tento kamarád si vyfotil mou platební kartu se všemi údaji. Po nějaké době by si kamarád objednal zboží na svou adresu, ale za mé peníze z účtu, např. za 30 tisíc a já bych toto zjistil. Jak by se toto dalo vrátit zase do pořádku? Vrátila by mi banka peníze zpět? Děkuji

Dobrý den,

zatímco dříve stačilo k zaplacení kartou na internetu znát číslo karty, datum expirace a CVV/CVC kód, zhruba od září loňského roku se platby kartou navíc autorizují např. pomocí SMS kódu nebo přes mobilní aplikaci bank. Vámi popsané zneužití platební karty se tak již dnes stát nemůže (to by Vám kamarád musel odcizit i mobil a znát heslo pro odblokování telefonu).

Banky ručí pouze za škody, které způsobily (např. pokud by hacker bance odcizil data o platebních kartách, které by později zneužil). Naopak Vaší povinností je střežit tyto citlivé údaje (pokud byste např. měl na kartě napsaný PIN který by pachatel použil k výběru peněz, banka by škodu nehradila a Vy byste musel náhradu škody vymáhat po pachateli).