Zneužití plné moci, Podvod

30.6.2018 Podvod

Pokračování dotazu č. 4715: Asi jsem špatně minule položila dotaz. Asi jste nikdy nebyl léčen v Psychiatrické nemocnici, takže nevíte jak to tam chodí, na uzavřeném oddělení vás nepustím nikam bez dozoru ošetřovatele, nesmíte nic podepisovat, aby vám to neuškodilo, co podepíšete pod vlivem prášků je anulováno. Musela jsem bratranci svěřit knížku i klíče od mého bytu, protože mně slíbil, že mi byt vystěhuje. On si přivedl advokátku bez schválení primáře a sepsali se mnou Generální plnou moc. To znamená, že se učinil mým zmocněncem ve všem. Ačkoliv jsem nebyla zbavena svéprávnosti. Na knížce byla ještě disponující osoba, která jim nebyla upozorněna ani se jí nesnažil vyhledat. Ale již si s tím nelamte hlavu. ČSOB mi napsala dopis, že by musil mít ještě plnou moc od disponenta, omluvili se mi za chybu, že mu peníze vydali a sdělili mi, ať vše nahlásím Policii ČR, jako trestné oznámení zpronevěry a bezdůvodného obohacení, protože mne dosud nepředložil nějaké účty, na co peníze potřeboval, zřejmě je ani nemá. Poučení: Už nemohu věřit ani svému bratranci i přesto, že je velmi solventní, pronajímá 2 byty v Praze vlastní chalupu a dělal starostu v obci kde bydlí. Nepředpokládala jsem, že by mne ještě chtěl připravit o 35 000 Kč. Asi se takové věci stávají. Byla jsem moc důvěřivá. Ale již jsme podali k soudu žalobu v této věci. Děkuji za odpověď a příště bude můj dotaz přesnější.

Dobrý den,

v minulém dotazu jste se ptala, jak je možné, že Vám Váš bratranec vybral peníze z vkladní knížky, přestože jste mu nedala plnou moc. Nyní píšete, že jste mu plnou moc vlastně podepsala.

Byla-li plná moc sepsána či vynucena za nápadně nevýhodných okolností (např. při hospitalizaci v nemocnici), určitě ji půjde zvrátit soudní cestou. Otázkou je, vyplatí-li se soudit pro 35 000 Kč. Náklady soudního řízení a výdaje za právníka mohou být vyšší. Zneužití plné moci se dokazuje velmi špatně (zejména u takto malé částky).