Banka zabavila finance na účtu kvůli snížení kontokorentu - je to správné?

Dobry den, podal jsem zadost o oddluzeni a banka mi obratem zabavila vsechny finance na uctu. Udelala to tak, ze snizila velikost kontokorentu o 30 000 Kc. Ze dne na den jsem byl bez prostredku. V dopise mi pote napsali, ze na to maji dle Vseobecnych podminek pravo. Mel jsem za to, ze o dluzich rozhoduje az insolvencni spravce, a ze veritele do te doby nesmeji podobne veci provadet. V tuto chvili nemohu zaplatit socialni ani zdravotni pojisteni (OSVC), nemohu ani zaplatit alimenty v soudem stanovene vysi a kvuli jejich kroku mi hrozi dalsi penale a pokuty (elektrina, internet, telefon). Mela na to banka (CSOB) pravo? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

banka na to nejenže měla právo, ale přímo tak v rámci legislativy na ochranu spotřebitele musela konat. Ze zákona Vám totiž nikdo nemůže půjčit peníze, pokud je nejste schopna splácet (půjčku by pak šlo soudně zneplatnit). Jakmile se tedy banka dozvěděla o Vaší žádosti o oddlužení (kterou jste podala proto, že nejste schopna splácet), zcela správně Vám zrušila povolený úvěrový rámec (kontokorent).

Kdyby Vám banka kontokorent nezrušila a Vy byste si půjčila oněch 30 000 Kč - jak byste je bance splácela? Asi těžko, když nemáte na ani splácení současných závazků (a proto jste žádala o oddlužení). Banka by z těchto peněz moc zpátky nezískala, neboť v rámci oddlužení Vám stačí splatit pouze 30% dluhů (věřitelé tedy tratí až 70%).