Co je dobré pojistit, Pojištění

Životní pojištění od expertů
13.7.2015 Pojištění

Dobrý den, od listopadu 1999 máme pojištění stavby (rodinný dům) a domácnosti - tehdy u IPB Pojišťovna a.s. (nyní je to ČSOB). 1x ročně platíme cca 1500 Kč. U smluv je 3-měsíční výpovědní lhůta. Za tu dobu se v oblasti pojištění jistě mnoho změnilo. Tak bych chtěla požádat o radu, kde je v současné době výhodné mít dům pojištěný. Jedná se o rodinný 1-patrový dům, stáří je cca 35 let. A dále nás zajímá, co všechno pojištění zahrnuje (jestli se vztahuje např. na krádeže, povodeň, požár apod. ). Potřebujeme se v současné nabídce více zorientovat. Děkuji.

Dobrý den,

co pojištění zahrnuje - záleží na podmínkách Vaší konkrétní pojistné smlouvy, co všechno jste si s pojišťovnou ujednala. Ve smluvních podmínkách naleznete veškeré detaily - výčet krytých pojistných rizik, výluky, spoluúčasti, atd. Nikdo jiný kromě Vás a pojišťovny tyto detaily nezná.

Co je dobré mít pojištěno, jak a kde - doporučuji prostudovat naše články Orientujte se v pojištění 1 a Orientujte se v pojištění 2. Obecně je rozumné pojistit pouze ta rizika, která by v případě realizace měla značný dopad na Vaši životní úroveň. Např. požár domu nebo živelné katastrofy obecně - ztráta domu bez náhrady by jistě značně ovlivnila Vaši životní úroveň. Na druhé straně stojí pojištění domácnosti - malou škodu si většina lidí zvládne vyřešit ve vlastní režii a je lépe pojišťovnu někdy vynechat. Př. pojištění bytu proti krádeži - lépe je investovat peníze do bytelných vstupních dveří než do pojistky proti vykradení (ale samozřejmě dům na rozdíl od bytu kvalitní vchodové dveře před vykradením neochrání). Jde o to, čeho chceme např. onou pojistkou proti vykradení dosáhnout. Většina běžných smrtelníků doma nepřechovává vysokou hotovost, zlato či starožitnosti. A případnou ukradenou starší televizi je opět jednodušší řešit ve vlastní režii a ne přes pojišťovnu.