Povinné ručení pro vozidlo z roku 1987, věk 70 let a bydliště ve městě - jaké je nejvýhodnější pojistné?

Životní pojištění od expertů
6.11.2015 Pojištění

Pokračování dotazu č. 2275: Zdravím Vás, děkuji za odpověď, jde mi o info povinného ručení u vašeho ústavu. Že se všeobecně toto pojištění zdražuje, je mi známo a plně s ním souhlasím, ale co se mi nelíbí, je důvod navíc u mé - dosud - pojišťovny a to : - stáří vozidla 1987 - věk 70 - bydlím ve městě. Protože mi to zdražili o 57% z těchto důvodů,na 1 494.-Kč, chci se informovat u vás na výši event. mého pojistného. Samozřejmě nejnižšího, bez asistencí. Na silnici se pohybuji jak moto, tak auto od r. 1966, nikdy jsem nebyl účastníkem nehody a STK i zdr. prohlídkou procházím na 1. pokus. Děkuji Vám předem za nabídku a jsem s pozdravem, Vl.Procházka.

Dobrý den,

nejsme pojišťovna, ale poradenský portál, tedy pojištění neposkytujeme - můžeme pouze poradit.

Povinné ručení plošně zdražuje a to zde dvou důvodů:

1) Nový občanský zákoník přiznává obětem nehod výrazně vyšší odškodné. Dříve se za zlomenou nohu platila tabulková částka (v řádu tisíců korun) a nikdo neřešil, že dotyčný nebude moci několik měsíců pracovat a již si třeba nikdy nezaběhne Maratón. Dnes se obětem dopravních nehod hradí i ušlý zisk z dočasné pracovní neschopnosti a náhrady za trvalá omezení plynoucí z podstaty zranění. Aby to pojišťovny byly schopny ufinancovat, musí chtě nechtě zdražit.

2) Poslanci ČSSD a KSČM prosadili zákon, který nařizuje pojišťovnám odvádět z každé uzavřené smlouvy 3% hasičům. Pojišťovny tato 3% samozřejmě přenesly na klienty pomocí zvýšeného pojistného.

Zatímco bod 1) je rozumný a měl tu být už dávno (i za cenu dražších pojistek), bod 2) zcela nesystémově přenáší zátěž státního rozpočtu na všechny občany - je to další forma skryté daně.

Vy (70 let, bezeškodný průběh pojištění, starší auto se slabším motorem) dosáhnete u každé pojišťovny bez problémů na nejnižší možnou sazbu pojistného, která se dnes pohybuje na úrovni zhruba 1 300-1 500 Kč. Můžete tedy oslovit konkurenci, požádat o vytvoření cenové nabídky a možná se Vám povede dosáhnout na o stovku či dvě levnější pojistku. Ale víc to nebude (což neznamená, že pro 200 Kč to nemá cenu řešit).