Banky.cz Bankovní poradna zdarma #332, Dotaz v bankovní poradně

Banka účtuje vysoký poplatek za převod úvěrové smlouvy bez předchozího upozornění - je to v pořádku?

Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli jsem povinna platit vysoký poplatek za převedení úvěrové smlouvy, pokud mě na jeho výši banka předem neupozornila. Jen tak mezi řádky je uvedeno, že za převod se bude platit poplatek, ale není tam uvedena jeho výše. Čekali jsme poplatek řádově maximálně ve stokorunách, ale když nám přišla do týdne převedená uvěrová smlouva, byla u ní přiložena faktura na 8.000,-!!! Bylo u toho napsáno poplatek za převod úvěrové smlouvy. Je možné, aby si banka účtovala takto vysoký poplatek, pokud na jeho výši předem neupozorní??? Ještě jsme to nezaplatili, máme na to čas do 14.8. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka po Vás samozřejmě může požadovat pouze poplatky uvedené v sazebníku banky. Při uzavírání úvěrové smlouvy najdete ve smluvních podmínkách pravděpodobně poznámku, že poplatky jsou tzv. dle aktuálního sazebníku. Je již bohužel Vaší zodpovědností se se sazebníkem podrobně seznámit a banka nemá povinnost upozorňovat sama od sebe na dílčí poplatky. Prostudujte tedy podrobně smluvní podmínky a případně sazebník. Pokud je vše v pořádku, pro méně slušné banky je tato výše poplatku bohužel běžná (hádám, že u slušné banky asi nejste, jinak by nebylo kam utíkat). Pokud se ani po prostudování sazebníku a smlouvy necítíte být vázána poplatek uhradit, obraťte se na vedoucího pobočky či ombudsmana banky (má-li ho Vaše banka). Pokud ani to nevyjde, kontaktujte přímo dohledový orgán - ČNB.