Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3756, Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
17.8.2017 Reality

Dobrý den, před rokem jsme kupovali novostavbu na hypotéku, kterou momentálně pronajímáme. Vlastníme druhý byt ve kterém momentálně bydlíme a máme na něm také hypotéku (u stejné banky) Mám ohledně toho 2 dotazy. 1) Budeme při prodeji novostavby platit sankci za předčasné splacení (hypotéka byla uzavřena v roce 2016, nevím jestli se na ni vztahuje nový hypoteční zákon) 2) Druhý dotaz se týká daně z příjmu při prodeji nemovitosti - rádi bychom rozdíl v ceně, tj. zisk z prodeje nemovitosti, použili buď na nákup nového bytu (naskytuje se nám možnost koupit byt vedle a stávající byt kde bydlíme zvětšit), nebo na splacení hypotéky na stávající byt kde bydlíme. Budeme v takovém případě platit daň z příjmu? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

1) nová legislativa umožňující bez sankce ročně splatit 25% (a při prodeji nemovitosti doplatit celý úvěr) platí pro všechny nově uzavřené hypotéky a refinancování od 1/12/2016. Pro dříve uzavřené úvěry platí předchozí právní úprava, která bankám umožňovala klientům účtovat sankční poplatky. Více info v našem článku Hypotéky mírně zdražují.

2) Daň z příjmu se platí pouze tehdy, když mezi datem koupě a prodeje nemovitosti je méně než 5 let (pokud jste měli v bytě trvalé bydliště, lhůta se zkracuje na 2 roky).