Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #6139, Darování akcií z nezařazené evidence

Darování akcií z nezařazené evidence, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Hezký den, vlastním akcie ČEZ, každý rok dostávám dividendy v České spořitelně. Na CDCP jsem si našla, že akcie jsou vedeny na nezařazeném účtu. Chtěla bych tyto akcie darovat svým dětem (podělit mezi 2 děti). Jak mám postupovat a kam se obrátit? Jsou služby s postupem darování zpoplatněny? Jak je to v případě, pokud by tyto akcie děti získali v dědictví? Děkuji Jitka

Dobrý den,

nejprve je třeba si vybrat tzv. účastníka CDCP (partnera), který Vám zprostředkuje přístup na kapitálový trh (např. Fio banku, která má přijatelné poplatky). Tento zprostředkovatel Vám založí majetkový účet v CDCP a převede Vám na něj Vaše akcie, které jsou doposud vedené v nezařazené evidenci. Následně budete moci s akciemi volně nakládat (prodávat/darovat). Pokud byste chtěl akcie darovat, musí mít obdarovaný taktéž zřízen majetkový účet v CDCP. Vlastníte-li Vy/obdarovaný pouze několik akcií a jinak na kapitálovém trhu neobchodujete, raději vše prodejte (jinak by to bylo pro obdarovaného více práce než užitku).

Darování v rodině je osvobozené od daní. V případě dědictví je stejný postup jako výše (dědic si musí opět zřídit majetkový účet v CDCP).