Proč banka nechce zpěněžit nemovitost nejvýhodněji?

Pokračování dotazu č. 12572: Dobry den, tak nevim. V bance dekovali, ze jsem jim dala vedet, ale zaroven rekli, ze exekutor muze dat byt do drazby za nizkou cenu, ze muze byt rychlejsi. On se z toho uspoji a banka utre a bude hypoteku vymahat od nas. Jedine co mi nejde na rozum, proc by to veritel nechtel zpenezit co nejvyhodneji, aby aspon neco malo z toho mel. Proc je to mozne dat do drazby? To nemusi opravdu dat bance vedet? My mame zaplaceny uroky, nyni uz se splaci jistina. Dekuji

Dobrý den,

nemovitosti obstavené exekutorem se prodávají formou dražby. Odpadají tím pochybnosti o výsledné ceně (jestli se to nedalo prodat lépe), neboť ta je v dražbě výsledkem transparentní soutěže. Dosahované prodejní ceny v nedobrovolných dražbách bývají samozřejmě nižší, neboť taková koupě má mnoho nevýhod (často si nelze na koupi nemovitosti z dražby vzít hypotéku, byt má právní vadu a chvíli se čeká na vyčištění záznamů z KN, může být obtížné z bytu dostat současné obyvatele).

Má-li banka zapsané zástavní právo ve svůj prospěch, pak je v pozici zajištěného věřitele a výtěžek z prodeje nemovitosti by plynul nejprve bance na umoření vaší hypotéky. Pokud můžete, doporučuji exekučně vymáhaný dluh uhradit co nejdříve - zachráníte tím vlastní střechu nad hlavou.