Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9368, Hypotéka a mimořádná splátka

Můžu předčasně splatit část hypotéky bez sankcí, i když byla sjednána před rokem 2016? Jaká je sankce za předčasné splacení, když nemám fixaci?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám od roku 2007 sjednanou hypotéku u Hypoteční banky. V roce 2016 bylo uzákoněno, že lze 1x ročně v době fixace splatit 25 % dlužné částky bez sankcí. Vztahuje se toto i na smlouvu, která byla založena před rokem 2016? Jaká sankce se platí, kdybych chtěl 25% dlužné částky zaplatit v roce, ve kterém fixaci nemám? Moc děkuji za info.

Dobrý den,

novela zákona platná od 12/2016 umožňují každoročně splatit 25% bez sankce se vztahuje jen na úvěrové smlouvy podepsané po 12/2016 (nebo úvěry refixované po tomto datu). Pokud jste hypotéku refixoval po 12/2016, můžete splátku provést bez sankcí. V opačném případě si nechte sankci od Hypoteční banky předem vyčíslit.