Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #22245, Hypotéka - banka mi dala novou vyšší splátku

Hypotéka - banka mi dala novou vyšší splátku, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
17.10.2023 Hypoteční poradna

Dobrý den, s manželem jsme si od Ekonomických staveb nechali postavit domeček. Bylo na něm moc a moc nedostatků a tak jsme se dostali až k soudu, který jsme prohráli. Vstoupili jsme s manželem do insolvence, protože bychom přišli o dům. Máme štěstí, že na hypotéce manželovi ručí jeho sestra a tak není dům v insolvenci. Vše platíme poctivě a včas. Teď nám ale končí fixace na hypotéce a banka chce po nás od nového roku na místo 16 000 Kč nově 24 500 Kč měsíčně. Hypoteční banka nám nandala o 3% vyšší úrok. I po žádosti o snížení nám odmítli dát menší úrok. A tak jsem se chtěla optat, zda je nějaká možnost platit méně. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

cena peněz za poslední roky bohužel vzrostla a dnes jsou úrokové sazby u hypoték běžně v rozmezí 5-7%. Toto může bohužel vést k výrazně vyšší měsíční splátce pro další období fixace, jako ve vašem případě i o více než o 50%. Aby Vám banka mohla půjčit peníze, musí je sama vybrat od střadatelů. A protože střadatelé v dnešní době vysoké inflace požadují i 6% (viz nabídka spořicích účtů), nemůže Vám banka půjčovat jako dříve za 2-3%. Ideální by samozřejmě bylo oslovit další banky a zkusit hypotéku refinancovat. V insolvenci Vám ale nikdo peníze nepůjčí, refinancování hypotéky nezískáte.