Koronavirus a akcie, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
16.3.2020 Akcie a investice

Pokračování dotazu č. 9261: Dobrý den, pane Jermáři, já jsem důchodce a ve financích se rozhodně nevyznám. Tudíž netuším, co mám očekávat ani jak se bude po krizi trh vzpamatovávat. Peníze nebudu v nejbližší době potřebovat, ale nerada bych o ně přišla, protože jde o mé celoživotní úspory. Dobře, zeptám se jinak. Jak jste se zachoval Vy? Protože nepochybuji, že něco v akciích uloženo máte. Děkuji.

Dobrý den,

kombinace "ve financích se neorientuji, ale v akciích mám celoživotní úspory" je poměrně děsivá. Dávat své celoživotní úspory do něčeho čemu nerozumíte je velmi rizikové. Obecně, investováním na kapitálových trzích (akcie, dluhopisy, jiná aktiva) lze slušně vydělat (pokud tomu rozumíte, sledujete dlouhodobě trhy, finanční výkazy firem, jejíž akcie vlastníte, a hlavně máte-li štěstí), ale také můžete o všechno přijít.

Na každou krizi, překážku či nepříjemnost lze pohlížet jako na příležitost. Ale chcete-li uspět, musíte tomu věnovat patřičné úsilí. Ptáte se, máte-li své akcie prodat, držet nebo naopak přikoupit. Věříte-li, že emitent akcií krizi přežije, pak prodávat za současné nižší ceny nedává smysl. Pokud si navíc myslíte, že ceny dosáhly dna, možná by se vyplatilo ještě akcie přikoupit. ALE: Ne všechny firmy krizi přežijí (pak je lepší prodat se ztrátou teď než později nedostat nic) a nikdo přesně neví, kde se nachází cenové dno (má-li smysl nakupovat dnes, nebo ještě počkat nebo včera bylo už pozdě) a jak rychle se firmy zotaví (za pár měsíců, za pár let nebo třeba taky nikdy). Obecně lze doporučit - do akcií investujte jen takové peníze, jejichž případná ztráta Vás nikterak neohrozí (tedy určitě ne celoživotní úspory na důchod).

Já osobně žádné akcie nyní nevlastním (všechny dříve nakoupené tituly jsem prodal před  krizí a další budu nakupovat až trh spadne ještě níže - bude-li tam další pokles, který nastat nemusí).