Exekutor požaduje vyšší částku než je dluh v insolvenci - Co dělat a kam se obrátit?

Dobrý den, bývalý manžel platí insolvenci od roku 2015, kam se mu přihlásila Česká spořitelna s dluhem 258 000 Kč. Insolvenci platí řádně, já jsem jeho ručitel v insolvenci. Pokud se přihlásí spořitelna o svůj dluh a dluh se jí splácí, měla by být exekuce a nárůst úroků zastavena. Nedávno mi došel dopis od exekutora a požaduje od té same spol. Česká sporitelna už dluh 360 000 Kč i s urokama. Prosím o radu, jak to tedy je. Já si myslím, pokud je v insolvenci dluh přihlášen a sama spořitelna se přihlásila, tak po mně nemůže exekutor nic chtít. Co mám dělat a kam se obratit? Vím že jako ručitel budu muset za něj splácet, ale ne takovou částku. Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den,

manželé ručí za dluhy společně a nerozlučně - proto vždy vstupují od insolvence společně (jinak by exekutor nadále dluhy vymáhal po druhém z manželů, který nevstoupil do insolvence). Vy můžete být ručitelem za konkrétní půjčku (např. úvěr od ČS), ale nemůžete někomu ručit za insolvenci.

Pokud jste v úvěrové smlouvě u ČS zapsána jako ručitel, pak jste povinna dostát svým povinnostem na žádost věřitele (v momentě kdy dlužník přestane splácet). Rozvod Vás této povinnosti nezbavuje. Úroky/penále neustále narůstají až do momentu plného splacení dluhu (nebo jeho prominutí v rámci úspěšně ukončené insolvence). Manželův dluh za který ručíte tak po Vás věřitel může vymáhat i exekučně, neboť na rozdíl od Vašeho ex-manžela nejste chráněna insolvencí. Musíte tak nyní jako ručitel splatit aktuálně dlužnou částku včetně příslušenství (úroků a penále) - samozřejmě poníženou o již zaplacenou část v insolvenci manželem.