Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6591, Manželství, exekuce a insolvence

Exekuce na úvěr: Jak zastavit dvojí splácení a snížit dluh?

Dobrý den, prosím o radu. Manžel má insolvence od roku 2015, řádně vše splácí. Mě z insolvence vyřadili, takže manžel má vše na sebe. Skoro vše je na něho, jen jeden úvěr je na mě a ten činil 190 598 Kč. Má ho v insolvenci a splácí ho. V roce 2016 mě kontaktoval exekutor, že ho musím splácet taky. Domluvili jsme se na 1 500 Kč měsíčně s tím, že musím zaplatit 168 524 Kč. Posílala jsem pravidelně až do teď. 17.5. 2019 mi přišel dopis od exekutora, že to přebírá někdo jiný a dal mi srážky z platu, částka je 138 603 Kč. Prosím o radu, jestli se s tím dá něco dělat. Přijde mi, že stále oba platíme a částka se nesnižuje. Děkuji

Dobrý den,

manželé vždy žádají o insolvenci společně, jinak by druhý z manželů nebyl chráněn před exekucí (dluhy jsou v manželství společné, exekutor by je obratem začal vymáhat po druhém z manželů). Jediným receptem na umoření dluhů je jejich rychlé splacení, neboť Vám nadále roste úrok/zpozdné. Je-li splácení dluhů nad síly dlužníky, žádá se o osobní bankrot. Nově od 1/6/2019 stačí splácet pouze 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu" (již není nutné během 5 let uhradit min. 30% dluhů). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.