Banky.cz Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)
13.1.2019, Osobní a rodinné finance

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Co je to insolvence?

Insolvence je soudní řízení řešící bezvýchodnou situaci předluženého, který není schopen dostát svým závazkům. Pravidla hry stanovuje Insolvenční zákon č. 182/2006 Sb. Zatímco u firem se předlužení řeší jejich reorganizací či likvidací, u fyzických osob připadá v úvahu pouze oddlužení (tzv. osobní bankrot).

Oddlužení (osobní bankrot)

Předlužení řešené osobním bankrotem může mít dvě formy:

 • Splátkový kalendář: odevzdávání všech příjmů mimo nezabavitelného minima během následujících 5 let
 • Zpeněžení majetku: prodej majetku dlužníka (nejčastěji dražbou)

Cílem oddlužení je v maximální možné míře uspokojit věřitele a zároveň dát dlužníkovi šanci na nový začátek. Splatí-li dlužník v rámci pětiletého osobního bankrotu aspoň 30% dluhů, je mu zbytek prominut.

Výhody osobního bankrotu pro dlužníka, věřitele i stát

Na rozdíl od exekuce je v osobním bankrotu dlužník motivován lépe splácet, neboť i v případě velmi vysokých dluhů je šance na nový začátek a prominutí nesplacených závazků. Věřitelé mají možnost získat aspoň část z mnohdy jinak nedobytných pohledávek. Pro stát zaručuje řízený osobní bankrot návrat občana zpátky do fungující společnosti. Dlužník často opouští šedou ekonomiku a nastupuje do regulérního zaměstnání na pracovní smlouvu. Roste inkaso daně (odvodů) a klesá počet klientů závislých na sociálních dávkách.

Kdy má smysl žádat o insolvenci?

uver.jpg

Insolvence se vyplatí pouze v případě, kdy:

 • Nestíháte splácet své závazky
 • Jste schopni během následujících 5 let splatit min. 30% dluhů
 • Nejedná se o banální částku v řádu pouze několika desítek tisíc korun

Je třeba zdůraznit, že i po splacení 30% dluhů insolvence nekončí a nadále pokračuje celých 5 let. Cílem je splatit co nejvíce dluhů (zbytek je následně prominut).

Manželé by vždy měli žádat o oddlužení společně, neboť za své dluhy ručí společně a nerozlučně (jinak se druhý z manželů vystavuje riziku exekucí).

Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení?

Návrh na oddlužení si může dlužník sepsat sám, má-li magisterské vzdělání v právním či ekonomickém oboru. V opačném případě musí vyhledat odbornou asistenci. Návrh za úplatu sepíše notář, advokát, soudní exekutor, insolvenční správce či tzv. akreditovaná osoba.

Výše poplatku za sepsání a podání návrhu na oddlužení k soudu je regulována zákonem a může činit max. 4 000 Kč bez DPH u jednotlivce a 6 000 Kč bez DPH u manželů. Žádné další dodatečné poplatky nejsou povoleny.

V případě schválení návrhu soudem platí dlužník každý měsíc odměnu insolvenčnímu správci cca 1 000 Kč. Za dobu pětiletého splácení tak celková odměna insolvenčního správce může činit 60 000 Kč. I proto se nevyplatí žádat o insolvenci v případě banálních dluhů.

Nezabavitelné minimum – kolik Vám zůstane z výplaty?

Výše nezabavitelného minima se odvíjí od počtu vyživovaných osob a Vaší čisté mzdy. Níže uvádíme minimální a maximální hodnoty nezabavitelného minima (s vyšší mzdou nezabavitelné minimum dále neroste).

 • Jednotlivec: při čisté mzdě 6 200 Kč činí nezabavitelné minimum celých 6 200 Kč, s čistou mzdou 15 600 Kč pak 9 338 Kč
 • Rodina (1 vyživované dítě): při čisté mzdě 7 700 Kč činí nezabavitelné minimum celých 7 700 Kč, s čistou mzdou 17 200 Kč pak 10 895 Kč
 • Rodina (2 vyživované děti): při čisté mzdě 9 300 Kč činí nezabavitelné minimum celých 9 300 Kč, s čistou mzdou 18 700 Kč pak 12 451 Kč
 • Rodina (3 vyživované děti): při čisté mzdě 10 800 Kč činí nezabavitelné minimum celých 10 800 Kč, s čistou mzdou 20 300 Kč pak 14 007 Kč

Ochrana před exekutorem

Od momentu podání žádosti o insolvenci se pozastavuje vykonavatelnost exekucí. Exekutor může nadále dlužníkovi blokovat účet, ale nemůže z něj strhávat peníze (nebo zpeněžovat jeho majetek). K ukončení exekucí dochází až po zdárném dokončení oddlužení a prominutí zbylých dluhů.

Pozastavená vykonavatelnost exekucí se vztahuje jen na dluhy vzniklé před insolvencí. Nové dluhy vzniklé v průběhu insolvence se nadále mohou exekučně vymáhat (nejsou součástí insolvenčního řízení).

Novela insolvenčního zákona

poslanecka-snemovna.jpg

Parlament schválil novelu insolvenčního zákona, která přináší 3 zásadní novinky (platné od 1/6/2019):

 • Rychlejší varianta splácení na 3 roky: kdo zvládne během 3 let splatit 60% dluhů, bude mít osobní bankrot o 2 roky kratší (standardně oddlužení trvá 5 let)
 • Nebude nutné splatit ani 30% dluhů: u pětileté varianty nebude nutné splatit ani 30% dluhů, pokud soud rozhodne, že byla projevena „dostatečná snaha“ (min. výše měsíční splátky cca 2 200 Kč)
 • Rychlejší oddlužení pro starobní a invalidní důchodce: senioři a invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni budou moci jednou za život využít rychlejšího oddlužení (3 roky bez nutnosti splatit min. 30% dluhů)

ANKETA k článku "Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)"

Dal mi osobní bankrot naději na nový začátek?
Počet odpovědí: 199

KOMENTÁŘE k článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

25.1.2019 23:34:27

insolvence , Komentoval(a): Klára

Dobrý den prosím vás měla bych dotaz podali jsme s manželem návrh na insolvenci poněvadž má manžel velký příjem tak mu vychází na necelý tři roky splacení. Jen když jsme podávali návrh tak nám do toho zapocitavali i dvě půjčky co jsme jsi řádně splacely a nebyla dana na ně exekuce s tím že teď od podání návrhu nemáme už platit žádnou splátku na půjčku i když to není exekucne. Zajímalo by mě jestli to tak opravdu je, aby nebyl nějaký problem,ze jsme nezaplatili splátku. Předem děkuji za odpověď.
26.1.2019 19:33:32

Re: Insolvence, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, je tomu skutečně tak. Do insolvence se vždy přihlašují všechny dluhy a insolvenční správce následně uspokojuje všechny věřitele.

Petr JermářBanky.cz

5.2.2019 15:18:52

Bankrot, Komentoval(a): Pavla

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám požádáno o osobní bankrot od 1.12. 2018. Může na mě přijít exekutor než to schválí soud? Děkuji

7.2.2019 10:01:43

Re: Bankrot, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, od momentu podání žádosti o oddlužení je vykonavatelnost exekucí pozastavena. Exekutor Vám může blokovat účet, ale nemůže Vám strhnout peníze (může Vám obstavit majetek, ale nemůže ho zpeněžit).

Petr JermářBanky.cz

10.3.2019 18:13:47

Inolvence, Komentoval(a): Jirina

Dodry den,jsem v insolvenci I kdyz mi byl ptodsn v 1 roce rodinny dum a splatila jsem 43 prcent dluhu ,stejne mi nebylo umozmeno splatkoveho ka lendare,a me I inezletilou dceru dostala insolvence na ulici nevim proc insolvence je jen pro nekoho I kdyz celou dobu pracujete a mate na splaceni penize
1.4.2019 09:00:13

Ukončení insolvence, Komentoval(a): Lubomír Kříž

Dobrý den. Chci se zeptat jak postupovat a co dělat když mi koncem tohoto roku končí insolvence.
11.5.2019 17:13:51

Dotaz, Komentoval(a): Martin Skarvada

Dobrý den, dlužím 200 000 Kč mám příjem 23 000 Kč. Prosím vás, když podám návrh na insolvenci, chtěl bych opravdu vědět, kolik mi zbude financí. Bojím se toho, že mi nechají jen třeba 9 000 Kč. Mohl by mi někdo odpovědět, kolik mi doopravdy zbude? Děkuji za odpověď všem kdo mi odpoví.

12.5.2019 11:28:51

RE: Kolik mi zůstane v insolvenci, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, výše nezabavitelného minima je závislá na počtu vyživovaných osob a výši Vašeho příjmu. S čistým příjmem 23 000 Kč a bez dětí Vám bude zůstávat 9 643 Kč.

Petr JermářBanky.cz

12.5.2019 21:27:57

Insolvence, Komentoval(a): Veronika

Dobrý den,mohu Vás prosím poprosit o odpověď, co přesně má dělat insolvenční správce?Nezažila jsem že by mi sama zatelefonovala nestará se o mě vůbec.Jsem momentálně v nemocenském stavu a ptala jsem se co mám dělat když omarodim od 11.3. jsem nemocna a přišla odpověď až k 7.5. nevím o tom že marodite.A kdo se zajima o penize ČSSZ nebo ona musi dat vedet jim?Nejsem spokojená z její práci kam se mohu popřípadě obrátit se stížnosti,děkuji pěkně za odpoved
15.5.2019 14:42:26

Podání žádosti na insolvenci, Komentoval(a): Jaroslava Součková

Dobrý den, planuji v těchto dnech podat žádost o insolvenci jsem ve II stupni inv důchodu, minulý rok jsem marodila od září do ledna letošního roku, v lednu jsem nastoupila zpět do zaměstnání, ale nedala jsem pracovní dobu plný úvazek od 1.3. 2019 jsem na 3/4 úvazku 30 hodin týdně. Zdravotní stav odpovídá diagonoze a komplikacím kolem diagnózy, bohužel zatím nejsem schopna pracovat na plno, jde mi hlavně o to, jestli mě nebude soud považovat za to že dělám nepocitvy záměr a odlužněni mi nepovolí. Tak nevím teď do dělat, docela se bojím. A ještě by mě zajímalo jak to bude fungovat, jestli budou chtít správci dodat lékařské zpravy? a jak dokáží usoudit že můj stav je schopný třeba pracovat na plno, děkuji za odpověď.
16.5.2019 10:56:54

RE: Oddlužení pro invalidního důchodce, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, s žádostí o insolvenci vyčkejte na 1/6/2019, kdy začne platit novela insolvenčního zákona a Vy coby invalidní důchodce druhého stupně budete moci využít kratšího oddlužení (3 roky) bez nutnosti splatit min. 30% dluhů (postačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč). Soud ani insolvenční správce nepřezkoumávají Váš zdravotní stav. Máte-li přiznánu invaliditu druhého stupně, budete mít automaticky nárok na mírnější podmínky. Za nepoctivý záměr se považuje např. snaha o úvěrové podvody (nikoliv snížená schopnost pracovat).

Petr JermářBanky.cz

16.5.2019 18:00:40

insolvence, Komentoval(a): jiri mandik

Dobry den hrozi nam z manzelkou insolvence a je na materke seberou manzelce i materskou dekuji za odpoved
27.5.2019 13:25:04

Změna nezabavitelne castky po novelizaci od cervna 2019, Komentoval(a): Lenka Vodičková

Dobrý den, jsem sama rok v insolvenci, plat 30 000 Kč čistého a mam 2 děti a přednostní pohledávky. V současné době mi zůstává nezabavitelná částka 12 857 Kč. Změní se mi nějak výše částky od června 2019 nebo ne? Dostávám rozdílné informace. Za rok budu mít insolvenci 100% splacenou. Děkuji za odpověď.

8.6.2019 19:01:42

Re: Změna výše nezabavitelného minima od června 2019, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, od června 2019 si polepšíte o 3 214 Kč na 16 072 Kč.

Petr JermářBanky.cz

13.6.2019 22:06:49

Insolvence, Komentoval(a): Tomáš

Dobrý den, Mám dluhy celkově ve výši 300 000 Kč. Mám právo podat na sebe insolvenci/bankrot, i pokud jsem si půjčil naposled před měsícem? Bydlím u rodičů a nechci aby měli problémy, tak se chci zeptat jak situaci řešit. Četl jsem, že někteří to řeší změnou trvalého bydliště a ubytovnou nebo podnajmem. Nevyznám se v tom a chtěl bych poradit. Děkuji za odpověď.
20.6.2019 18:23:15

Re: Poctivost záměru, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, o insolvenci požádat můžete, ale musíte soudu dokázat poctivost Vašeho záměru (napůjčovat si nesplatitelné a o měsíc později žádat o osobní bankrot může působit podezřele).

Petr JermářBanky.cz

8.7.2019 20:11:29

Insolvence, Komentoval(a): Vladka

Dobrý den můžu požádat o insolvenci když máme rodinný dům. Nepřijdu o něj? Děkuji za odpověď
16.7.2019 10:58:18

Život po ukončení insolvence, Komentoval(a): Monika B.

Dobrý den. Měla jsem insolvenci od r. 2010, která mi trvala 7 let! V r. 2017 mi byla teprve ukončena s tím, že jsem zaplatila víc jak 30%. Mám životní problém. Skrze ČSSZ, která mi poslala 2x později ID ve 3.stupni jsem neměla z čeho platit nájem městského bytu. Musela jsem si půjčovat i na jídlo. Úředníky z ČSSZ to nezajímá a poslali jen omluvný dopis, že je jich tam málo a mohou mít na zpracovani víc jak 30 dnů a dál prodlužovat. Jednalo se o změny stupňů a výpočet ID. Teď mám 3.stupen na trvalo. Protože jsem musela platit nepravidelně a vysvětlovala proč, o byt jsem přišla. Nyní prý musím čekat až do r. 2022, než si budu moci vzít půjčku na bydlení! Já už bych půjčku nechtěla ani za nic. Ale jak jsem si mohla ušetřit na kauce a nájem + stěhování? Někteří majitelé neví už, o kolik kaucí si říct. Stal se že mě bezdomovec a trvalé bydliště mám na úřadě. Už 5 let bydlím u kamaradky, kde už to dál nejde. Můžu něco udělat, aby se mi zkrátila doba 5 let po ukončení insolvence v registru?
17.7.2019 08:42:44

RE, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, 1) O dům v rámci insolvence přijít můžete (záleží na celkových okolnostech, výši dluhů a Vašich příjmů) 2) Dříve než 4-5 let od posledního negativního záznamu v registrech dlužníků Vám nikdo nepůjčí (ani nemůže - dle zákona o spotřebitelském úvěru, který chrání dlužníky proti předlužení). Kdyby existoval registr nájemníků i pronajímatelů s jejich hodnocením, získal by slušný nájemník byt snadněji a s nižší kaucí (a nepoctivý pronajímatel by měl problém sehnat klienta). Ombudsman však byl proti tomuto registru. I proto je většina slušných nájemníků nucena platit zbytečně velkou kauci.

Petr JermářBanky.cz

25.7.2019 15:32:33

Insolvence , Komentoval(a): Lukas

Dobrý den mam insvolenci 2,5roku ted jsem bral za leden 21000tis. Ale nemam zadny deti. Jak to že me strhavaj vic a jednou min.A nechavaj jednou 9300 a pak 9600.Kamarad ma dceru taky měl insvolenci a tam se to pocita jinak?? Zas. Spozdravem lukas
6.8.2019 19:42:43

Ručit někomu, Komentoval(a): Simona

Dobrý den chtěla bych se zeptat. Bratr má přes 1mil dluhu je v 2.st inval.duchodu. pracuje. Chce abych mu šla ručit? Co z toho pro mě vyplívá,? Co když nebude platit své pohledávky.
6.8.2019 22:57:42

RE: Ručit někomu, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ručení za cizí dluhy je finanční sebevražda, zničíte si tím svůj život, důrazně nedoporučuji. Má-li Váš brat nesplatitelné dluhy, může kdykoliv požádat o osobní bankrot (invalidé ve 2-3. stupni 3 roky splácí min. 2 000 Kč měsíčně a následně jsou všechny nesplacené dluhy prominuty).

Petr JermářBanky.cz

10.8.2019 06:44:22

Nezabavitelná částka, Komentoval(a): Jiří

Dobrý den. Prosim Vás, chci se zeptat. Když mi zůstane částka 12 857 Kč, přihlíží se i k tomu, že platím 9 500 Kč nájemné za byt kde bydlím s družkou a mou dcerou? Po odečtení nájemného by mně totiž moc nezůstalo. Děkuji za odpověď.
11.8.2019 23:00:35

Re: Nezabavitelná částka, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, nezabavitelná částka je stanovena dle výše Vašeho příjmu a počtu vyživovaných osob. Nezávisí na výši Vašich výdajů. K placenému nájmu se tak nepřihlíží.

Petr JermářBanky.cz

13.8.2019 22:26:31

Dluh V oddlužení, Komentoval(a): Petr

Dobrý den, již čtvrtým rokem v insolvenčním řízení řádně splácíme a máme víc než 50% zplacených. Můj částečný důchod je strháván celý (8500) a k tomu 1500,- Kč z příjmu ze zaměstnání, celkem tedy 10000 Kč. Rozsudek zněl splácet minimální částkou 6500 po dobu pěti let. Manželce nestrhávali do teď nic. Máme 2 vyživované děti. Před dvěma měsíci jsme však obdrželi telefonickou zprávu o tom, že jsme nabyli závazku vůči insolvenčí správkyni a to ve výši 160,000,- Kč které se nashromáždili díky tomu, že manželce nic strháváno nebylo, prý o jejím pracovním poměru nevěděli, oba jsme však již na začátku řízení doložili potvrzení o našem zaměstnání. Otázka tedy zní, je vůbec možné získat v oddlužení takovýto dluh? Děkuji
14.8.2019 06:30:24

Po ukončení insolvence, Komentoval(a): Jana

Dobrý den,jsem třetí rok v insolvenčním řízení.Jsem vdaná a v řízení jsou pouze mé dluhy ve kterých manžel nikdy nic nepodepsal ani o nich nevěděl.jiz teď mám 30% zaplaceno a chci co nejvíce.zajima mě po skončení řízení, zda-li to nebudou chtít po manželovi.nechci zničit rodinu mou nerozvážnosti.do teď ho ani neprihlaseni věřitele nekontaktoval i.diky moc a hezký den Jana
20.8.2019 13:05:51

Insolvence - 1. nezabavitelná částka a 2. Hypotéka, Komentoval(a): Markéta Kosová

Dobrý den, mám 2 dotazy. S manželem chceme jít do insolvence z důvodu mnoha exekucí. Manžel má 2 zaměstnání. Strhávají se nám z platů exekuce, takže mě zůstává asi 11 tisíc a manželovi 2 x 10 tisíc ( ze 2ou výplat). Změní se v Insolvenci tyto částky? A máme Hypotéku, ale ručíme jinou nemovitostí než na jakou jsme Hypotéku upotřebili. Jinak nevlastníme žádnou nemovitost ani jiný významný majetek. Jak to bude s Hypotékou v Insolvenci kromě prodeje zastavené nemovitosti? Děkuji.
27.8.2019 08:51:56

INSOLVENCE, Komentoval(a): JITKA KONDRLOVA

DOBRÝ DEN, MÁM DLUHY 200 000 NESTÍHÁM A NEZVLÁDÁM SPLÁCET, MÁM V PÉČI 7 LETOU DCERU. NA KTEROU MÁM ALIMENTY 2000 ROZVEDENÁ BUDU AZ 10.9., MĚSÍČNÍ PŘÍJEM NA PÁSCE MÁM 14 100. KOLIK MI CCA BUDOU STRHÁVAT MĚSÍČNĚ. DĚKUJI
10.9.2019 18:46:21

Insolvence, Komentoval(a): Andrea

Dobry den , Andrea Prosim vas mam udelanou insolvenci na 107 000 od roku 2016 a mam to spojeny z vyzivnym 1500 kc na jedno dite jak to bude pokracovat dal ? Mela bych mit uz v kvetnu vse hrazene ty alimenty kdyz vse splatim mi budou strhavat dal ? Dekuji vam moc krat za vasi odpoved naschledanou
10.9.2019 18:59:21

Insolvence, Komentoval(a): Andrea

Platim zme vyplaty s ciste 18000kc 5000kc mesicne dluh mohu se zeptat mam to mit jen na tri dva roky je to mozne ? Mam to mit na 100procent Dekuji Andrea uz jsem psala mam dluh 107 000kc de mi o to jestli je to vazne na ty ty dva ,tri roky ? Dekuji vam moc mej te se hezky
10.9.2019 22:43:58

Sepsání insolvence, Komentoval(a): Petr

Dobrý den. Někde jsem slyšel, že výše částky za sepsání návrhu o insolvenci a jejího podání, činí 4000,-kč. Advokát si před sepsáním řekl o 4000,-kč, do insolvence přihlásil další 4000,- a nyní po mě chce další 4000,-kč. Rád bych věděl, zda je toto možné po mě žádat.
12.9.2019 11:02:30

RE: Poplatek za sepsání insolvence, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, poplatek za sepsání návrhu na oddlužení je regulován zákonem a jeho strop je stanoven na 4 000 Kč + DPH u jednotlivce a 6 000 Kč + DPH u manželů. Více po Vás nikdo chtít nemůže. Může se stát, že za takto nízkou částku nenajdete nikoho, kdo by byl ochoten Vám návrh sepsat. Nicméně celková cena 16 000 Kč je zcela absurdní.

Petr JermářBanky.cz

13.9.2019 13:44:33

, Komentoval(a): Zdena

Dobry den,Chci se zeptat.Pri rozhodnuti soudu o spolecnem jmeni manzelu kdy polovinu prikleply byvalemu manzelovi(pri bezici insolvenci),mi advokat z insolvence tvrdi ze tu polovinu co pripsal byvalemu manzelovi soud,musim pry zaplatit ja i kdyz mi soudce rikal,ze ten papir mam poslat ins.spravci a ten dluh byvaleho se mi smaze.Spravce tvrdi,ze ho musim zaplatit a pak na byvalem vymahat.Jak je to prosim.
22.9.2019 15:59:34

, Komentoval(a): Lukáš

Dobrý den podle výpočtu insolvenční kalkulačky. By byla měsíční splátka pro oddlužení: 12 268 Kč. Při dluhu 300 000 by to bylo splácení 2 roky a 1 měsíc, nebo i po uhrazení dluhu 300 000 by pokračovalo splácení částky 12 268+Měsíční odměna insolvenčnímu správci, až po dobu 5ti let?
1.10.2019 00:21:34

insolvence /bankrot a majetek , Komentoval(a): Klára Molnárová

Zdravim chtěla by jsem se zeptat jak je to s majetkem přítel má dluh něco malo přes 300 tis je vlastníkem v katastru 1/5 čistý příjem 20 tis ,chtěla bych se zeptat jestli je velká pravděpodobnost ze o ni přijde v baraku bydlí i další lidi (segra ,babička ,máma ,bracha) .. pravé he nás toto od insolvence odrazilo a už vazne nevíme jal dal nemáme prostředky to platit zatím exekuce není ale boji e se toho ze přijdou a pak to už bude všechno špatně protože většina věci ani jeho není .. a pravé ze když by šel do ty insolvence tak pak ještě k tomu platit nájem cca 12 tis sw vším by mu pak nezbývalo na jidlo nic a střecha na hlavou je docela závazná věc .. a má ještě důchodové pojištění který mu platí jeho zaměstnavatel už 4. rokem a jeden ten lístek za rok je vypsány asi na 100 tis tak jedtli by byli třeba možnost to nějak do návrhu zahrnout 1/5 totiž snad nemohou ani prodat nebo nevím kdo by pravé takovou blbost koupil ale lidi sou různý :/ tak jestli je možnost nějak zpracovat navrh aby
4.10.2019 12:12:56

Insolvence x spoludlužník, Komentoval(a): Marek

Dobrý den, vzhledem k neschopnosti splácet své závazky zvažuji vstup do insolvence, bohužel jsem veden jako spoludlužník v úvěru mé matky. Jaké jsou možnosti? Rád bych v rámci tohoto úvěru nadále dodržel splátkový kalendář. Má banka právo zesplatnit celý dluh i přes fakt, že by hlavní žadatel potvrdil řádné dodržení splátkového kalendáře? Děkuji.
10.10.2019 22:25:42

Insolvence, Komentoval(a): Alena

Dobry den mam velke dluhy,jsem v ID 1.st,beru 6400kc.Je pravdepodobne,ze mi povoli insolvenci,kdyz nepracuji zatim (ceka me dalsi operace) a budu mit darce na 2300Kc?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

S Novým rokem si lidé již tradičně stanovují předsevzetí. Přestat kouřit, zhubnout, více sportovat či méně pít. Co radí redakce Banky.cz stran osobních a rodinných financí?

Finanční hříchy mladých

Finanční hříchy mladých

6.9.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Každá věková skupina se dopouští specifických finančních hříchů. Zatímco senioři nakupují v předváděcích akcích předražené a nepotřebné zboží, čerství absolventi středních škol si po zkušební době nejčastěji kupují auta na úvěr. Proč by tak neměli činit?

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?

Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

22.12.2017, Osobní a rodinné finance, Autor: Jan Budín

Vánoce obvykle působí zvýšenou zátěž nejen našemu žlučníku ale i naší peněžence. Jak udržet své výdaje na uzdě? A proč si na dárky nepůjčujeme?

Nejčastější finanční hříchy

Nejčastější finanční hříchy

4.10.2017, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Jak efektivně spravovat své osobní a rodinné finance a čeho se naopak vyvarovat? Přinášíme Vám přehled nejčastějších finančních hříchů. Rychlé odkazy

Banky v ČR