Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Osobní bankrot

Osobní bankrot


Definice Osobní bankrot

neboli oddlužení, sanační způsob řešení úpadku (závazky dlužníka převyšují jeho majetek a očekávané budoucí příjmy), lze řešit jednorázovým zpeněžením majetku či splátkovým kalendářem po dobu 5 let od odsouhlasení osobního bankrotu tak, aby došlo k uhrazení aspoň 30% dluhu, při splnění všech podmínek oddlužení jsou zbylé závazky po 5 letech prominuty

Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)Dotazy v poradně k Osobní bankrot

J

#11873, Máme požádat o osobní bankrot?, Exekuce a insolvence, 23.11.2020

Pokračování dotazu č. 11872: Dobrý den, jenže mi platíme úvěry včas jak máme. Tak nevím jestli nám ten osobní bankrot povolí.

Dobrý den,

jestli zvládáte hradit všechny své závazky řádně a včas, nemá smysl žádat o osobní bankrot. Ale psala jste, že jste v exekuci. Obecně, osobní bankrot není žádná výhra. Je to poslední šance, jak se zbavit jinak neřešitelných dluhů a získat šanci na nový začátek. Sepsání žádosti o oddlužení by Vás přišlo na 6 000 Kč + DPH a dále byste platili odměnu ins. správce min. 1 600 Kč měsíčně (a náklady na přezkum pohledávek 250 Kč + DPH/pohledávka). Je-li to Vašich silách, doporučuji své dluhy (i exekučně vymáhané) uhradit bez vstupu do insolvence. Není-li splácení dluhů ve Vašich silách, pak je samozřejmě lepší požádat o osobních bankrot než čelit doživotním exekucím a narůstajícímu dluhu.

J

#11872, Proč mi banka půjčila?, Půjčka, 23.11.2020

Dobrý den, banka nám dala úvěry, mně i manželovi zvlášť. Z toho jsme usuzovali, že nikde nic nedlužíme. Nyní přišla exekuce na manžela, ale jsem tam zapsaná i já. Zablokovali nám účty. Jsme oba v částečném invalidním důchodu. Původní částka byla na 41 000 Kč. Teď to dělá skoro 137 000 Kč. Jak může dát banka úvěr, když je někdo někde dlužník? Je jasné, že by musel být v registru. Teď nevíme co dělat. Uvažovali jsme o insolvenci. Můžete prosím poradit?

Dobrý den,

existence dluhu nebrání získání další půjčky a ne všechny dluhy jsou zapisovány do registrů (BRKI, NRKI, SOLUS). Můžete mít zcela libovolné množství dluhů a půjček. Měl byste ale být schopen všechny své závazky splácet řádně a včas. Banka při žádosti o půjčku zkoumá Vaši bonitu v daném okamžiku. Pokud byste např. měl půjčku u jiné banky na 41 000 Kč, velmi pravděpodobně by to získání další půjčky nebránilo (41 000 Kč je zanedbatelný závazek). Nezvládáte-li splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot. 

AH

#11840, Roste mi dluh v exekuci, Exekuce a insolvence, 19.11.2020

Dobrý den, prosím Vás o informace. V roce 2009 na mne byla podána nepřednostní exekuce na 60 tisíc včetně odměny za rozhodnutí. Od té doby však splácím přednostní exekuce, které pokryjí vše co musí zaměstnavatel poslat a nelze už tuto nepřednostní splácet. Dnes je z 60 tisíc 415 tisíc a pořád dluh roste. Je toto vůbec možné? Když dostávám jen minimum, pracuji, exekuci splácím a tento dluh roste. Než splatím přednostní exekuci, bude z této nepřednostní třeba 0,75 milionu. Mám nějakou šanci tomu právně zabránit? Najmout si advokáta? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

samotný růst dluhu je v pravděpodobně v pořádku. Peníze dlužíte 11 let a za každý den prodlení Vám roste úrok. Nezvládáte-li splácet své závazky, doporučuji požádat o osobní bankrot. Zůstávalo by Vám stejně peněz jako dnes v exekuci s přednostní pohledávkou a po 5 letech by byl zbytek prominut (nehledě na výši splaceného dluhu). Kdybyste o osobní bankrot požádala před 5 lety, dnes byste začínala znovu s čistým štítem.

LK

#11838, Koronavirus, covid odměna a insolvence, Exekuce a insolvence, 19.11.2020

Dobrý den, dostal jsem odměnu v rámci mojí práce v nemocnici za Covid-19 a vše bylo odesláno insolvenčnímu správci, neboť mám osobní bankrot a rok už to splácím. Je to v souladu s pravidly? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

odměna za Covid-19 je součástí vašeho příjmu, který podléhá ins. srážkám. Dle výše běžného příjmu a počtu vyživovaných osob pak mzdová účtárna odesílá větší část odměny (nebo vše) ins. správci.

MM

#11778, Nemám na splácení, Půjčka, 15.11.2020

Dobry den, co mam delat v mem pripade? Mam pujcku u Hello bank, v cervnu 2020 (COVID-19) jsem si pozadal o odklad, protoze jsem marodil od 2018. Mezi tim jsem mel nejakou praci na zkraceny uvazek, ale vzdy bylo vse zaplaceno, nevznikl mi tam zadny dluh. Na pujce mam jeste zaplatit asi cca 75 000 Kc a urok za odklad. Nevim co mam delat. Momentalne jsem bez prace a v evidenci UP a na hmotne nouzi, nevim kolik my vypocitaji a praci hledam, jen v tomto spatnem obdobi (COVID) nemohu sehnat nic. Platim najemne, 7 400 Kc, elekt. 1 000 Kc, 1 200 Kc plyn, jsem svobodny . Doposud se lecim na Psychiatrii. Od cca 2017. Pujcku mam tento mesic platit cca 3 500 Kc. Nevim jak to mam zaplatit nebo vlastne jak budu platit, jsem ve 2. stupni invalidity, ale nebyla mi priznano vyplata duchodu. Kdyz jsem toto vse vysvetlil bance, tak je to v zadnem pripade nezajimalo a nekolikrat jsem je prosil a zadal, jestli by bylo mozne splatku snizit, ze na to nemam a nerad bych mel nejake problemy a exekuce. Vim, ze pujcku musim zaplatit, ale moc prosim o radu, nevim na koho se mam v tomto pripade obradit. Na financni poradne mi sdelili, ze si mam napsat k vam, ze vy jste ti nejhlavnejsi. Pomuze mi CNB? Moc Vas prosim, co mam delat? Prosim o radu, uz nekolikrat jsem se psychicky zhroutil a to jejich jednani se mnou vubec neni hezke, nenechaj me ani domluvit a ze pokud na to nemam, tak si mam pujcit. Pujcku jsem si vzal kdyz jsem pracoval a uz jednu jsem u Hello bank mel a vse bylo v naprostem poradku zaplaceno. Ja chci pujcku platit, protoze se to musi, ale nevim jak, kdyz mi nechteji snizit splatku. Tato splatka je momentalne na me moc vysoka (3 500 Kc). Prosim o radu nebo reseni. Predem Moc dekuji za brzkou odpoved.

Dobrý den,

nezvládáte-li splácet své půjčky, máte 4 možnosti:

 • zkusit požádat banku o snížení splátek a prodloužení doby splatnosti
 • snížit výdaje na nezbytné minimum, zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc, zatnout zuby a splácet maximum možného
 • čekat na vymáhání ze strany banky (exekuce)
 • požádat o osobní bankrot (jste-li schopen splácet min. 2 200 Kč měsíčně)

 • Jiné řešení bohužel možné není. ČNB Vám se snížením splátek nepomůže.

  Máte-li pocit, že Vám banka půjčila peníze, aniž by dostatečně ověřila vaši bonitu, můžete na banku podat žalobu a domáhat se zneplatnění úvěrové smlouvy soudní cestou. To by bylo možné např. v případě, pokud byste v momentě sjednání půjčky byl bez práce, bez pravidelného příjmu, invalida bez přiznaného důchodu. Pokud jste o příjem přišel až v průběhu splácení, bude z pohledu Zákona o spotřebitelském úvěru nejspíše vše v pořádku.

  Články o Osobní bankrot

  Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

  Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

  4.4.2020, Osobní a rodinné finance

  …í zahájená od 6/2019: splácet měsíčně min. 2 200 Kč pro řízení zahájená před 6/2019: splatit během 5 let min. 30% dluhů Po uplynutí lhůty pro osobní bankrot (3 nebo 5 let) soud na návrh insolvenčního správce rozhoduje o úspěšném či neúspěšném ukončení insolvence a o prominutí či nepro…

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  13.1.2019, Osobní a rodinné finance

  Máte dluhy anestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat oinsolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechatz výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem? Co je to insolvence?Insolvence jesoudní řízení řešící bezvýchodnou situaci …

  Novoroční předsevzetí

  Novoroční předsevzetí

  31.12.2018, Osobní a rodinné finance

  …nechce, pak to dělá především pro naše vlastní dobro, neboť tuší, žebychom pravděpodobně nebyli schopni úvěr splatit. Následovala by exekuce čiosobní bankrot. A přesně od těchto nepříjemností se nás banky snaží uchránit. RPSN nebankovníchpůjček se obvykle pohybuje ve stovkách až tisící…

  Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

  Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

  18.5.2017, Půjčka

  …u) SOLUS: Zájmové sdružení právnických osob (zkratka pochází z původního názvu „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“) Exekuce a osobní bankrotJste-li vexekuci, pak nezvládáte splácetsvé současné závazky, které věřitelé musí vymáhat za asistence exekutora. Vosobnímbankrot…

  Slovník osobních a rodinných financí

  Slovník osobních a rodinných financí

  28.12.2016, Osobní a rodinné finance

  … (pro jednotlivce bez vyživovaných osob sminimální mzdou cca 9 500 Kč, svyšším platem a počtem vyživovaných osob nezabavitelné minimum roste) Osobní bankrot:neboli oddlužení, sanační způsob řešení úpadku (závazky dlužníka převyšují jeho majetek a očekávané budoucí příjmy), lze řešit j…  Banky v ČR