Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Osobní bankrot

Osobní bankrot


Definice Osobní bankrot

neboli oddlužení, sanační způsob řešení úpadku (závazky dlužníka převyšují jeho majetek a očekávané budoucí příjmy), lze řešit jednorázovým zpeněžením majetku či splátkovým kalendářem po dobu 5 let od odsouhlasení osobního bankrotu tak, aby došlo k uhrazení aspoň 30% dluhu, při splnění všech podmínek oddlužení jsou zbylé závazky po 5 letech prominuty

Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)Dotazy v poradně k Osobní bankrot

Č

#11210, Mám dluhy, pomůže změna jména a občanství?, Exekuce a insolvence, 12.9.2020

Pokračování dotazu č. 11174: Dobrý den, aktivně nic nevymáhají, aspoň myslím, jelikož nemají jak. De facto nepracuji a jsem v cizině. Vím že je to docela blbé, ale chtěl bych to nějak uhrát. Dluhy jsou příliš velké a penále stále roste a insolvence (platit Bůh ví kolik let). Jsem v chudší zemi a na insolvenci stejně nedosáhnu. Kolik let jsem nic neplatil. Potom se sem a tam něco zaplatilo, že jsem pracoval a tak agentura něco zaplatila. Oficiální podmínky jsou takové: Mám asi 13 tisíc, nájem, jídlo. Mám nějaké možnosti, že bych ty dluhy nějak zrušil/smazal? (změnil jméno, změnil občanství, cokoliv?) Jsem v cizině a do Česka bych jezdil jen na dovolené a v Evropě chci žít legálně.

Dobrý den,

mít dluhy není trestné, legálně můžete v ČR/Evropě žít i bez změny jména či občanství (což by Vám stejně v ničem nepomohlo, dluhy byste tím nesmazal). Dluhy jsou pouze nepříjemné - nemůžete nic vlastnit, z příjmu Vám vždy budou sráženy exekuce, nemůžete se rozumně oženit (viz předchozí dotaz a přechod dluhů na manželku), nikdo Vám nepůjčí peníze atd. 

Doporučuji se k problému postavit čelem jako chlap, přestat se schovávat v zahraničí v chudších zemích a požádat o osobní bankrot. Od 6/2019 odpadla podmínka splatit během insolvence min. 30% dluhů. Nyní stačí po dobu 5 let měsíčně splácet min. 2 200 Kč a jakkoliv velké dluhy Vám budou prominuty. To přece není nic drastického. Život v ilegalitě se Vám nemůže vyplatit při takto mírných podmínkách oddlužení.

V

#11158, Kdy mohu znovu požádat o insolvenci?, Exekuce a insolvence, 7.9.2020

Dobrý den, když si zruším insolvenci, po jaké době mohu žádat znovu? O zrušení mám požádat insolvenční soud? Děkuji.

Dobrý den,

není zde žádná lhůta, o nový osobní bankrot můžete požádat neprodleně po ukončení stávající insolvence. O ukončení insolvence požádejte ins. soud. 

V

#11140, Insolvence, Exekuce a insolvence, 4.9.2020

Pokračování dotazu č. 11135: Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, pokud bych insolvenci zrušila a požádala znovu o osobní bankrot, tak bych musela znova platit celý dluh? Insolvenci platím dva roky.

Dobrý den,

pokud byste insolvenci zrušila, spočetlo by se, kolik k dnešnímu dni aktuálně dlužíte (dluhy před insolvencí ponížené o splacenou část v rámci insolvence, navýšeno o úroky z prodlení). Insolvence dle nových pravidel již nevyžadujete splatit během 5 let min. 30%, tedy je do určité míry jedno, kolik dlužíte - je takto možné se zbavit všech dluhů s minimálním úsilím. Zvažte, je-li pro Vás výhodnější splácet 3 roky více v současné insolvenci nebo 5 let méně v nové insolvenci. 

V

#11135, Nestíhám splácet insolvenci, Exekuce a insolvence, 3.9.2020

Dobrý den, mám insolvenci 2 roky, můj měsíční příjem je 14 600 hrubého. Dnes mi volala má insolvenční správkyně, že neplním na 30 % ale pouze na 15 %. Tenhle měsíc šla na splátku částka 4 200 Kč. Musím prý každý měsíc doplatit takovou částku, aby měsíční splátka byla 5 600 Kč. Oznámila jsem ji, že jsem v jiném stavu. Prý to není problém, ale i tak z mateřské budu muset hradit tuto částku. Už teď vím že si to nebudu moci dovolit platit 5 600 Kč. Má tohle nějaké řešení? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

neuhradíte-li v rámci insolvence min. 30% dluhů, nemusí Vám být po 5 letech prominuty ostatní dluhy. Řešením může být současnou insolvenci ukončit a požádat si o osobní bankrot znovu dle nových pravidel (pro řízení zahájená po 6/2019 již odpadla povinnost splatit min. 30% a nyní stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč).

I

#11107, Může mi exekutor obstavit majetek?, Exekuce a insolvence, 1.9.2020

Dobrý den, mám starobní důchod a splácím z něj několik exekucí, šest již mám splacených. Teď mi přišel dopis od exekutora, ať zaplatím dluh hned, jinak mi zabaví věci. Jsem sama, bydlím v domě pro sociálně slabé a nic nemám. Má na to exekutor právo? OSSZ mi splátky strhává a postupně dluhy splácí. Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

pokud žádný majetek nevlastníte, exekutor Vám nemá co zabavit (nelze zabavit věci osobní potřeby, oblečení, atd.). Je-li splácení dluhů nad Vaše síly, požádejte o osobní bankrot (stačí 3 roky splácet min. 2 200 Kč a zbytek Vám bude prominut). 

Články o Osobní bankrot

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…í zahájená od 6/2019: splácet měsíčně min. 2 200 Kč pro řízení zahájená před 6/2019: splatit během 5 let min. 30% dluhů Po uplynutí lhůty pro osobní bankrot (3 nebo 5 let) soud na návrh insolvenčního správce rozhoduje o úspěšném či neúspěšném ukončení insolvence a o prominutí či nepro…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

Máte dluhy anestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat oinsolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechatz výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem? Co je to insolvence?Insolvence jesoudní řízení řešící bezvýchodnou situaci …

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance

…nechce, pak to dělá především pro naše vlastní dobro, neboť tuší, žebychom pravděpodobně nebyli schopni úvěr splatit. Následovala by exekuce čiosobní bankrot. A přesně od těchto nepříjemností se nás banky snaží uchránit. RPSN nebankovníchpůjček se obvykle pohybuje ve stovkách až tisící…

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

…u) SOLUS: Zájmové sdružení právnických osob (zkratka pochází z původního názvu „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“) Exekuce a osobní bankrotJste-li vexekuci, pak nezvládáte splácetsvé současné závazky, které věřitelé musí vymáhat za asistence exekutora. Vosobnímbankrot…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

… (pro jednotlivce bez vyživovaných osob sminimální mzdou cca 9 500 Kč, svyšším platem a počtem vyživovaných osob nezabavitelné minimum roste) Osobní bankrot:neboli oddlužení, sanační způsob řešení úpadku (závazky dlužníka převyšují jeho majetek a očekávané budoucí příjmy), lze řešit j…Banky v ČR