Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Splátkový kalendář

Splátkový kalendář


Definice Splátkový kalendář

cestovní mapa splácení úvěru, obsahuje přesná data a výše splátekDotazy v poradně k Splátkový kalendář

MV

#11826, Insolvence a zpeněžení majetku, Exekuce a insolvence, 18.11.2020

Dobrý den, pokud má někdo schválenou insolvenci, zabavuje se majetek a prodává se? Děkuji

Dobrý den,

o způsobu řešení insolvence (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) rozhoduje soud na návrh ins. správce. Zohledňuje se mnoho parametrů:

 • výše přihlášených pohledávek
 • příjem dlužníka
 • hodnota majetku
 • atd.
 • O

  #11814, Půjčka mezi kamarády, Půjčka, 17.11.2020

  Dobrý den, napůjčoval jsem si nesmyslné úvěry. Kámoš mi pomohl, na začátku roku půjčil kolem 200 tisíc, vše jsem poplatil a slíbil jsem mu, že to vrátím do konce května, když mi banka poskytne úvěr, jelikož budu bez dluhu od nebankovky. Bohužel se tak nestalo a já mu do dnes vrátil 90 tisíc z výplat. On na mě naléhá, že jsem ho okradl, vyhrožuje atd, každý měsíc splácím. Nemáme smlouvu, on mi vše dával hotové a já mu to posílám na účet. Vyhrožuje, že skončím u Policie atd., že jsem ho okradl. Prosím, co mi muže udělat? A co mohu dělat já? Splácím mu každý měsíc. Děkuji

  Dobrý den,

  prvotní gesto dobré vůle od kamaráda (půjčit si na své jméno pro druhého 200 000 Kč) bylo velmi obětavé, ale jeho následné chování překračuje nejen slušné meze. 

  Půjčování peněz je velmi sofistikovanou záležitostí, kterou nelze za žádných okolností doporučit laikům. Na půjčku měla být sepsána řádná smlouva a poskytovatel úvěru (Váš kamarád) měl povinnost se přesvědčit, že budete schopen splácet. Zde vidím pochybení na jeho straně, neboť očekávat, že dostanete u banky půjčku pouhých 5 měsíců po té, co jste se topil v nebankovních závazcích, bylo zcela nereálné. Taktéž nelze očekávat, že byste byl schopen měsíčně splácet více než max. 45% ze svého příjmu. 

  Obecně:

 • dlužit peníze a nebýt schopen splácet své závazky není trestné (nejednalo-li se o podvod)
 • pokud se poskytovatel úvěru předem nepřesvědčil o vaší schopnosti splácet a např. vašemu příjmu realisticky nepřizpůsobil splátkový kalendář, je chyba na straně věřitele a dlužník může žádat soudní cestou zneplatnění úvěrové smlouvy => v takovém případě má dlužník stále povinnost peníze vrátit, ale splácí "dle svých možností"

 • Určitě nelze hovořit o krádeži ani vyhrožovat vyhazovem ze zaměstnání. Doporučuji Vám dál splácet dle svých možností. 

  J

  #11710, Prodají mi v insolvenci auto a dům?, Exekuce a insolvence, 8.11.2020

  Dobry den, od otce jsem zdedila po jeho smrti pul domu ve kterem uz nekolik let ziji se svou rodinou, ale jsem v insolvenci. Druhou pulku zdedil synovec. Tento dum je zaroven v zastave. Tez mam zdedene auto,  se kterym musim jezdit do prace a bez nej nemuzu dobre dojizdet do prace. A moje otazka je, kdyz mesicne platim spravci na isolvenci dohodnutou sumu, muze me spravce vystehovat z dane nemovitosti?

  Dobrý den,

  o způsobu řešení insolvence (zpeněžení majetku a/nebo splátkový kalendář) rozhoduje soud na návrh insolvenčního správce. Pokud jste majetek zdědila v průběhu insolvence, je nepatrné hodnoty (např. staré auto) a nelze zpeněžit (např. RD v bankovní zástavě), pravděpodobně Vás nikdo stěhovat pryč nebude.

  TK

  #11591, Insolvence a nepřihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 29.10.2020

  Dobrý den, jsem v insolvenci, už i plním splátkový kalendář. Ozval se mi kamarád, že nepřihlásil svoji pohledávku do insolvence, dlužím mu 25 000 Kč už 3 roky se smlouvou. A že to nevěděl a chce svoje peníze zpět nebo na mě pošle trestní oznámení. Co mám dělat? Prosím o radu, děkuji.

  Dobrý den,

  v insolvenci nejenže nemůžete ale dokonce ani výslovně nesmíte hradit dluhy vybraným věřitelům mimo řádné ins. řízení. Jednalo by se o nepovolené zvýhodňování vybraného věřitele a insolvence by Vám mohla být ukončena. Váš kamarád si měl svou pohledávku řádně přihlásit. Vyhrožování trestním oznámením je nesmyslné, neb neuhrazený dluh nemá trestněprávní rovinu (dlužit peníze není trestné). 

  I

  #11584, Dluh na DPH a prominutí penále, Daně, 27.10.2020

  Dobrý den, mám dluh už delší dobu u Finančního úřadu z podnikání na DPH a daň z příjmu. Teď jsem zaměstnán. Byla nařízena exekuce se mzdy. I když exekuční částka pravidelně odchází, penále pořád roste. Tím pádem je to nekonečné. Mužů požádat o splátkový kalendář s prominutím penále? Nebo je jiná varianta? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  o prominutí penále požádat můžete. Finanční úřad má interně přesně daný postup, jak v takových případech postupovat. Zohledňuje se mnoho parametrů (zda jste daň krátil úmyslně či omylem, nakolik jste spolupracoval, jestli jste již v minulosti měl podobné daňové delikty, atd.). Spolupracující jedinec, který krátil daň omylem a jinak "seká latinu" se spíše dočká prominutí vyšší části penále než nespolupracující delikvent, který daň krátil úmyslně. 

  Články o Splátkový kalendář

  Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

  Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

  25.10.2020, Hypotéka

  …to může být problém. V takovém případě co nejdřív kontaktujte bankua začněte s ní situaci řešit. Poskytovatel vám může navrhnout individuálnísplátkový kalendář. A co když chcete po rozvodu novou hypotéku apřitom platíte výživné? V takovém případě počítejte s tím, že se to projeví …

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  13.1.2019, Osobní a rodinné finance

  …h osobpřipadá vúvahu pouze oddlužení (tzv. osobní bankrot). Oddlužení (osobní bankrot)Předlužení řešenéosobním bankrotem může mít dvě formy: Splátkový kalendář:odevzdávání všech příjmů mimo nezabavitelného minima během následujících 5 let Zpeněžení majetku:prodej majetku dlužníka (…

  Bankovní slovník

  Bankovní slovník

  29.8.2016, Banka

  … emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanovený čas na přesném místě, využíváno především jako ručitelský prostředek Splátkový kalendář:cestovní mapa splácení úvěru, obsahuje přesná data a výše splátek Stoplistace:označováno též jako blokace karty, zablokov…

  Jak zvládat finanční potíže

  Jak zvládat finanční potíže

  17.1.2015, Osobní a rodinné finance

  … na váš případ dívat jinak a vy můžete skončit i u soudu. Nepřeceňujte své možnosti splácení. Pokud to uděláte a nebudete schopni dodržovat splátkový kalendář, budete trvale v prodlení. Co udělá moje banka, aby pomohla?Tam, kde je opravdová finanční nouze, je v zájmu banky totéž, …

  Půjčit či nepůjčit Evropě - to je to, oč tu běží!

  Půjčit či nepůjčit Evropě - to je to, oč tu běží!

  14.12.2011, Politika

  …i půjčce, případně ji zcela logicky podmiňují účelností, definovaným splátkovým kalendářem a cost benefit analýzou. Přesný účel nikdo nezná, splátkový kalendář nebude a prezentovat cost benefit analýzu s kladným výsledkem by bylo těžší než nechat zmizet Sochu Svobody. Zcela na opač…  Banky v ČR