Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Splátkový kalendář

Splátkový kalendář


Definice Splátkový kalendář

cestovní mapa splácení úvěru, obsahuje přesná data a výše splátekDotazy v poradně k Splátkový kalendář

OD

#10587, Jak řešit dluhy za dopravní nehodu, Osobní a rodinné finance, 1.7.2020

Dobrý den, splácím 20 000 Kč jako pokutu za dopravní nehodu. Každý měsíc 2 000 Kč. Při nehodě byla zraněna 87 letá žena a pojišťovna po mně chce zaplatit za léčení v nemocnici 158 000 Kč. Pojišťovna mi nabídla splátkový kalendář 4 400 Kč každý měsíc po dobu tří let. To nejsem z důchodu 12 000 Kč schopný platit. Nevím co mám dělat. Dokonce zvažuji, že si sáhnu na život a pojišťovna nedostane nic. Protože manželka by se vzdala dědictví po mně. Což je jednoduché, protože nic nemám. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý máme v životě jinak nastavené priority, ale sahat si na život kvůli penězům mi přijde poměrně zvrhlé. Navíc dluh 158 000 Kč není neřešitelný, nejedná se o miliony. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně, tedy byste oním saháním si na život stejně nic nevyřešil (pojišťovna by začala dluhy vymáhat po Vaší manželce). Nemáte-li zúžené SJM, pak by polovina všeho (peněz, majetku, atd.) byla předmětem dědického řízení (např. i polovina peněz na účtu manželky - vše co jste s manželkou za dobu trvání manželství nabyli je součástí SJM). 

Zaviněné škody za dopravní nehody kryje vaše povinné ručení. Nevím co se Vám přesně přihodilo, ale jestliže jste způsobil škodu nekrytou povinným ručením (např. jste řídil pod vlivem alkoholu), nebylo by lepší se k problému postavit jako chlap čelem? 

Napište pojišťovně, že máte důchod jen 12 000 Kč (taktéž uveďte výši důchodu manželky) a byli byste schopni splácet např. jen polovinu požadované částky. Z příjmu 12 000 Kč a s jednou vyživovanou osobou (manželka) by navíc exekučně nešlo vymáhat více (spíše méně), neboť Vám vždy musí zůstat tzv. nezabavitelné minimum. Pojišťovna by tak mohla na Váš návrh přistoupit, protože ani s pomocí exekutora by z Vás pravděpodobně více nedostala.

PD

#10451, Jak se zbavit dluhů?, Osobní a rodinné finance, 16.6.2020

Dobrý den, z předchozího téměř 30 letého podnikání si s sebou nesu několik exekucí. Většinu se mi jich podařilo v minulosti splatit. Před necelými třemi roky jsem těžce onemocněl, následovali 2 operace páteře, rehabilitace, lázně. Celý rok jsem doufal, že svoji práci obnovím alespoň v omezeném rozsahu. I když jsem byl zcela bez příjmu, alespoň částečně jsem své závazky hradil ještě celý rok v době nemoci. Po roce prac. neschopnosti mně byl přiznán invalidní důchod 1. stupně a ošetřující lékař mi sdělil, že se ke svému podnikání nemohu vrátit. Veškerou svoji podnikatelskou činnost jsem tedy pozastavil a zaregistroval jsem se na úřadu práce. Vzhledem k mému onemocnění jsem od Úřadu práce za celý rok nedostal ani jednu pracovní nabídku. Postupně jsem požádal všechny exekutory o odklad výkonu rozhodnutí do konce června 2020. Místo očekávaného zlepšení zdravotního stavu však došlo k dalšímu zhoršení, proto mě můj ošetřující lékař navrhl 2-5 dalších stabilizačních operací páteře. Zároveň mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně (ovšem bez nároku na výplatu). První z těchto dalších operací jsem prodělal v březnu 2020, další operace by měla následovat po rehabilitacích a srůstu implantátu někdy v říjnu 2020. Bydlím v domě, který sloužil primárně k podnikání. Obytná část je provizorní podkrovní vestavba. Vlastním ideální polovinu nemovitosti. Pečuji o dvě děti, 3 a 9 let. Jejich matka s námi již rok nebydlí, na děti nijak nepřispívá, v posledním roce strávila 4 měsíce v psychiatrické léčebně. Od 1.1. 2020 jsem oficiálně na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek mám necelých 5 000 Kč, 1 200 přídavky na děti, 550 Kč příspěvek na mobilitu, 6 500 příspěvek na bydlení. K tomu jsem měl příjem z práce na Dohodu ve výši cca 5 000 měsíčně. Od počátku koronavirové krize však byly všechny dohody zrušeny. Je z takovéto životní situace nějaká cesta ven bez toho, abychom přišli o střechu nad hlavou? Předem děkuji za odpověď. Pavel

Dobrý den,

jedinou šanci vidím v osobním bankrotu. Coby invalida 3. stupně můžete jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky, během kterých stačí splácet měsíčně jen 2 200 Kč. O způsobu řešení insolvence rozhoduje soud na návrh ins. správce (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku dlužníka). Udržení nemovitosti Vám nikdo nezaručí, nicméně její prodej by mohl nastat i v exekuci.

DK

#10443, Insolvence pro invalidy, Exekuce a insolvence, 16.6.2020

Dobrý den, snažím se pomoci kolegovi s problémy a s exekucemi (neschopnost splatit ani 30%) a s přiznáním invalidního důchodu 2. stupně (při potřebných neodpracovaných letech za 20 ani 10 let zpět). Je to skutečný oříšek. Pokud se nám podaří doplatit dluh na sociálním pro splnění podmínek pro přiznání invalidního důchodu, existuje možnost oddlužení, když nebude schopen do pěti let splatit 30 procent dluhu? Jaké má možnosti? Předpokládám, že by musel do insolvence a důchod by byl využit pro splátkový kalendář stejně jako nyní část platu pro exekutora. Kolega i přes amputovanou nohu stále pracuje a má snahu situaci řešit. Děkuji

Dobrý den,

podmínka splatit v rámci insolvence min. 30% dluhů již rok neplatí. Pro nově zahájená řízení po 6/2019 stačí být schopen měsíčně splácet jen 2 200 Kč. Navíc invalidé ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky.

J

#9875, Koronavirus a mikropůjčka, Půjčka, 25.4.2020

Dobrý den, vzala jsem si mikropůjčku s měsíční splatností již před 26/3. Splatnost mám 26.4. Požádala jsem o odklad, zůstali jsme doma na 60%. Banka mi odpověděla toto: Podle nařízení vlády ze dne 1.4.2020 týkající se návrhu moratoria na splátky, konkrétně §4, se ochranná doba vztahuje na splátky splatné po 1.5.2020. Vzhledem k tomu, že Vaše půjčka je splatná před tímto datem, toto nařízení vlády se na Vaši půjčku nevztahuje. A nabídla mi splátkovy kalendář, ale poplatek chce dalších 3 000 Kč. je to takto v pořádku?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákon umožňující odklad splátek nabyl účinnosti 17/4/2020 a je tedy možné žádat o odklad nejdříve u květnové splátky (na dubnovou splátku se to nevztahuje). 

D

#9844, Insolvence a prodej nemovitosti, Exekuce a insolvence, 23.4.2020

Dobry den, muj pritel spadl do insolvencniho rizeni, ma 10 ruznych pujcek, ktere neplatil, dela to pres 2 miliony a vlastni dum a druhy dum, zahradu a pole. A ted budou urcity soudy. Prosim vas, jde to udelat jen aby mu vzali jeden dum a zbytek na splatkovy kalendar? A kdyz jeste neni vyrizena soudne insolvence, co a jak bude? Plati se nejake splatky? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

toto je bohužel velmi smutný příběh toho, jak lze rychle prošustrovat všechen rodinný majetek. Nabrat si 10 malých půjček a přijít kvůli tomu o takto rozsáhlý majetek (a možná i vlastní střechu nad hlavou), to je velmi nezodpovědné. 

Soud s ohledem na výši dluhu, majetkové poměry a očekávané příjmy dlužníka během následujících let rozhodne o způsobu řešení osobního bankrotu (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku). Při takto rozsáhlém majetku bude pravděpodobně nařízen prodej nemovitostí. Pokud k umoření dluhu bude stačit prodat jeden dům, prodá se samozřejmě jen to co bude nutné a zbytek dlužníkovi zůstane.

Články o Splátkový kalendář

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

… osobpřipadá v úvahu pouze oddlužení (tzv. osobní bankrot). Oddlužení (osobní bankrot)Předlužení řešenéosobním bankrotem může mít dvě formy: Splátkový kalendář:odevzdávání všech příjmů mimo nezabavitelného minima během následujících 5 let Zpeněžení majetku:prodej majetku dlužníka (…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

… emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanovený čas na přesném místě, využíváno především jako ručitelský prostředek Splátkový kalendář:cestovní mapa splácení úvěru, obsahuje přesná data a výše splátek Stoplistace:označováno též jako blokace karty, zablokov…

Jak zvládat finanční potíže

Jak zvládat finanční potíže

17.1.2015, Osobní a rodinné finance

… na váš případ dívat jinak a vy můžete skončit i u soudu. Nepřeceňujte své možnosti splácení. Pokud to uděláte a nebudete schopni dodržovat splátkový kalendář, budete trvale v prodlení. Co udělá moje banka, aby pomohla?Tam, kde je opravdová finanční nouze, je v zájmu banky totéž, …

Půjčit či nepůjčit Evropě - to je to, oč tu běží!

Půjčit či nepůjčit Evropě - to je to, oč tu běží!

14.12.2011, Politika

…i půjčce, případně ji zcela logicky podmiňují účelností, definovaným splátkovým kalendářem a cost benefit analýzou. Přesný účel nikdo nezná, splátkový kalendář nebude a prezentovat cost benefit analýzu s kladným výsledkem by bylo těžší než nechat zmizet Sochu Svobody. Zcela na opač…Banky v ČR