Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Exekuce

Exekuce


Definice Exekuce

Exekuce je řízení, jehož účelem je vynucení uložené povinnosti v případě, že nebyla dobrovolně splněna. Nejčastěji je touto povinností zaplacení nějaké finanční částky, existují ale také vynutitelné nepeněžité povinnosti jako například povinnost vyklidit byt, vydat věc, aj. Zahájit lze exekuci pouze na základě vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy, rozhodčího nálezu nebo notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti, nestačí tedy pouze existence samotného dluhu, nýbrž zde musí být také veřejná listina, která tento dluh osvědčuje. Ačkoliv většina lidí díky mediálním honu na exekutory slyšela jen o exekucích prováděných jimi, některé exekuce vykonávají také soudy a orgány státní správy.Dotazy v poradně k Exekuce

HM

#8224, Pokuta za jízdu načerno, Osobní a rodinné finance, 6.12.2019

Dobrý den, píši Vám proto, že.. Před pár lety, jsem jela v Praze na černo a dostala pokutu. Tu jsem nezaplatila. Poté jsem to udělala asi ještě 2x. Taktéž nezpalatila Už si to moc nepamatuji. Celková částka na dopravním podniku, činí okolo 4.000,-. V minulosti, mi přišla za to exekuce od Mgr. Stanislava Bodláka, který zastupuje jako advokát dopravní město podnik Praha. Exekuci, výši si již nepamatuji a dokumentaci jsem ztratila při stěhování se, ale jsem ji na 1000% jistá, že exe panu Bodlákovi byla splacena. Myslím, že to bylo mezi 10-000 - 16.000,- opravdu už nevím, ale to nebude těžké dohledat. Exekuce skončila. Nicméně, peníze, které jsem mu poslala, šly pouze na exekuci jemu (tedy myslím) ale dluh na MHD zůstal. A tím, jak dluh stále zůstal, mi po čase poslal před exekuční dopis na adresu, kde nejsem a dopis jsem nevyzvedla. Tím jsem porušila asi zákon atd. Tudíž, exekuci, převzala společnost Dalimila Míky z Klatov a ten ještě než mi poslal dopis, mi zablokoval bank.účet na 11.000,- a nějaké drobné. Ihned jsem tam volala a dopis mi má přijít okolo 10.12.2019. Byla jsem v šoku. Tak jsem psala panu Bodlákovi, tomu prvnímu exe, kam teda šly původně moje peníze za dopravák. Mezitím musím ještě upozornit, že než se to dostalo k panu Dalimilovi Míkovi, tak po zaplacení exekuce panu Bodlákovi, jsem měla špatný pocit a napsala jsem mu, zda je vše opravdu vyřešeno a on mě emailem poslal, že dlužím dopravnímu podniku peníze. Nechala jsem to být. Ale, abych se vrátila k tomu, když jsem psala panu Bodlákovi nyní, po zjištění exe do Dalimila Míky, kam tedy doopravdy ty peníze šly, tak mi napsal, že už se mám obrátit na exe úřad do Zábřehu k panu Marcelu Kubišovi že to řeší on. Takže. Když to shrneme, tak celkový dluh k dopravním podniku činí cca 4.000,- v kterém jsou asi 2-3 pokuty. Jednu exe už jsem zaplatila, ale nyní jsou na mě uvaleny další dvě, zase za dopravní podnik. Chápu, že je to asi za každou zvlášť, ale přijde mi to už jako zlodějna. Mimo jiné z mého platu se mi strhává exekuce ( přednostní ) za VZP, takže mi zbývá životní minimum. Tato exekuce mi cca do 2 měsíců bude končit. Takže dohromady nyní mám tři exekuce. 1 od VZP která mi bude končit, druhá od Dalimila Míky, na kterou mám peníze, a třetí je od Marcela Kubiše, na kterou už nemám. Dopis od Dalimila Míky a Marcela Kubiše mi teprve přijde. Vše jsem se dozvěděla buď od účetní nebo z emailu při pátrání. Čekám na doručení obou dopisů. Mohu se za Vámi s tím obrátit prosím ? Chápu, že je to chaos a také moje vina, nicméně mi to přijde nehorázně nákladné. Jak pro mě tak i pro stát a s tím by soud mohl něco udělat. Uvidíme, co bude napsané v dopise. Myslím, že pokud to bude soudně nařízené, jsem jak se říká v háji, ale copak mohou být uvaleny 3 exekuce od jedné společnosti ( dopravní podnik ) od různých soukr. podnikatelů ? Však ti musí také pracovat přes soud. Děkuji a těším se na odpověď a případné setkání. S pozdravem

Dobrý den,

pokuta za jízdu načerno v Praze činí 1 500 Kč. Zaplatíte-li do 15 dnů, snižuje se pokuta na 800 Kč. Pořídíte-li celoroční kupon, snižuje se pokuta na pouhých 400 Kč. Píšete, že jste platila pokutu asi 3x z čehož usuzuji, že jste řádně za MHD nikdy neplatila. Pak jste neplatila ani zdravotní pojištění a nyní se divíte, že po Vás všichni vymáhají dluhy exekučně? Nezapomeňte, že k původním dlužným částkám se přičítá i penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání, které nejsou zanedbatelné. DPP musel najmout agenturu na vymáhání, jejich právník následně sepsal žalobu, ta putovala na soud, následně exekutor konal (to samé VZP)...cena právních služeb se pohybuje i v řádu tisíců korun za hodinu a Vy jste svým jednáním zaměstnala poměrně dost lidí na dost hodin. Proto je po Vás jen za pokuty vymáháno místo původních 4 500 Kč např. 10-20 000 Kč...a přitom se stačilo problému postavit čelem a zaplatit pouhých 400 Kč. 

Stát ani soud pro Vás nic udělat nemohou. To je jako kdybyste někomu půjčila peníze, on Vám je nevrátil a u soudu argumentoval "je to pro mne nákladné, nemám na to". Soud na to nemůže říct "tak ty peníze nevracejte, paní ponese ztrátu". Naopak soud musí ctít právo. Věřte, že vymáhat dluhy není žádné terno, zábava ani zlatý důl. Je to nepříjemná práce, která je přiměřeně honorovaná. Vám se to zdá moc, ale přirážka přepočtená na hodinovou sazbu exekutora a pokrývající všechny režijní výdaje je přiměřená. Každý pracovník (pekař, exekutor nebo řidič autobusu) si zasluhuje spravedlivou mzdu. 

Problémem jsou nepřiměřené exekuce, kdy by Vám kvůli dluhu v řádu tisíců korun prodali dům za 5 mil. korun a chtěli proplatit náklady vymáhání v řádu statisíců. 

Důrazně doporučuji si přebírat poštu na své trvalé adrese (nebo korespondenční nahlášené soudu). Nepřebírání pošty není porušením zákona, ale uplatňuje se tzv. fikce doručení. Nepřevzatá pošta se tak považuje za doručenou (nemůžete pak u soudu argumentovat, že jste nevěděla, že Vám nikdo nepsal). 

H

#8216, Insolvence, Exekuce a insolvence, 5.12.2019

Dobrý den, jsem v insolvenci a můj insolvenční správce dle rozhodnutí soudu bude dostávat mé příjmy, ze kterých odečte nezabavitelnou částku, kterou poté odešle na mnou zvolený bankovní účet. V současné době účet nemám, takže si jej musím založit. Jaké je riziko, že mi účet nikdo nezablokuje a peníze nesebere? V jakém termínu je povinen insolvenční správce peníze zaslat? Musím platit nájem a něco jíst. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

byla-li proti Vám vedena před zahájení insolvence exekuce, pak může exekutor stále blokovat účet (ale nemůže z něj strhnout peníze). Zaslání peněz by mělo probíhat bez zbytečných odkladů.

MN

#8206, Insolvence a srážky ze mzdy, Exekuce a insolvence, 5.12.2019

Dobrý den, když ještě nemám splátkový kalendář u insolvence, zatím se čekám na přihlášení věřitelů, strhávají se již nějaké finanční prostředky z výplaty? Nebo až po rozhodnutí? Děkuji

Dobrý den,

insolvence se začíná splácet až po finálním rozhodnutí soudu. V mezičase platíte (prozatím ze svého) insolvenčního správce (cca 1 100 Kč/měsíc) a exekutor může nařídit deponování exekučních srážek ze mzdy u zaměstnavatele (měla-li jste exekuce).

A

#8204, Inkasní agentura, Exekuce a insolvence, 4.12.2019

Dobrý večer, jaké jsou kroky inkasní agentury, která přebrala pohledávku od věřitele? Přišel mi dnes dost "výhružný" email s okamžitou výzvou k zaplacení dluhu. Vím, že nesmím nyní když jsem v ins. řízení nikomu nic platit. Upřednostňuje se tak věřitel a došlo by ke zrušení insolvence. Jsem před schválením soudem. Exekuce nemám. Agentura mi v emailu hrozí Policií. A dost tvrdě popisuje situaci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

inkasní agentury mají různé způsoby vymáhání. Ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o obecně formulovaný "email na uvítanou", který nezohledňuje vaše probíhající insolvenční řízení. Je na inkasní agentuře a věřiteli, aby svou pohledávku řádně a včas přihlásili do ins. řízení.

SS

#8173, Mám dluhy a chci si půjčit, Půjčka, 30.11.2019

Dobré ráno, řeším půjčku, ale mám dluh na dph a pojištění. Chci si vzít půjčku na zaplacení těch dluhu a taky na kauci bytu a nábytek atd., výplatní pásky mám z bývalé práce 3, potom jsem byl měsíc bez práce a teď zase pracuji už 3. měsíce, v prosinci už budu mít 3. výplatní pásku ze stávající práce. Výdělek mám průměr 15-17 000 Kč bez stravenek a bonusu atd. Teď na Vánoce bude větší a chtěl bych si půjčit aspoň 70 000 Kč s rozumnými splátkami, které mi nijak neublíží finančně. Například 500-1 000 Kč. Mohl byste mi s tím nějak poradit?

Dobrý den,

s dluhy po splatnosti budete mít negativní záznam v registrech dlužníků a další 3-4 roky Vám bohužel nikdo nepůjčí. Banky obecně u půjček vyžadují nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě, tedy ani bez dluhů by Vám nyní nepůjčily. Na nábytek si určitě nepůjčujte a raději žijte třeba pár měsíců na matraci na zemi s oblečením v krabicích (tak mimochodem bydlí i mnoho mladých majitelů bytů, kteří všechny peníze vydali za pořízení nemovitosti). Nejprve je třeba splatit všechny dluhy, pak si vytvořit dostatečnou rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů a teprve potom případně přemýšlejte o nábytku nebo půjčkách (jinak velmi riskujete exekuce a osobní bankrot).

Články o Exekuce

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

…á. Pokud ale veškeré „firemní” i soukrométransakce proudí přes váš osobní účet, finanční úřad je může sledovat. Bezohledu na to, čeho se týkají. 3.Exekuce nedopadne na vaše soukromé penízeKaždému podnikateli se může stát, že jehonápad nevyjde, kvůli problémům s dodavatelem nestihne výrobu neb…

3 hlavní překážky při poskytnutí rychlé půjčky online

3 hlavní překážky při poskytnutí rychlé půjčky online

17.10.2019, Komerční sdělení

…olečnost vám nebude ochotně chtít půjčit v momentu, kdy budete ještě nějakéty peníze dlužit. Vaše aktuální závazky si ihned zjistí stejně tak jako exekucevztahující se na váš majetek. Jak to učiní? Velmi jednoduchým způsobem, projdesi registry dlužníků. Půjčky bez registru už dnes fakticky ne…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…užník vrámci pětiletého osobního bankrotuaspoň 30% dluhů, je mu zbytek prominut. Výhody osobního bankrotu pro dlužníka, věřitele istátNa rozdíl odexekuce je vosobním bankrotu dlužník motivován lépe splácet, neboť ivpřípadě velmi vysokých dluhů je šance na nový začátek a prominutínesplacených…

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance

…m bankapůjčit nechce, pak to dělá především pro naše vlastní dobro, neboť tuší, žebychom pravděpodobně nebyli schopni úvěr splatit. Následovala by exekuce čiosobní bankrot. A přesně od těchto nepříjemností se nás banky snaží uchránit. RPSN nebankovníchpůjček se obvykle pohybuje ve stovkách až…

Strašák exekuce: Jak se mu vyhnout?

Strašák exekuce: Jak se mu vyhnout?

19.11.2018, Komerční sdělení

Víte, kolikobyvatel České republiky se dostalo do exekuce? Více než 800 000! Toto číslo jepoměrně hrozivé, nicméně bohužel reálné a někteří lidé si doslova koledují oto, že jim za dveřmi bude stát exekutor. Mnohdy se také nelze této situacinijak divit, protože si konkrétní dlužníci o exekuci …Rychlé odkazy

Banky v ČR