Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory
30.11.2020, Běžný účet

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Přestože má nezabavitelné minimum zůstat dlužníkovi i nyní, v praxi to tak často není.

Jak je to možné?

Stačí, aby měl dlužník víc exekucí najednou.

V takovém případě první z nich zpravidla dopadne už na jeho plat. Od tak zaměstnavatele dostane na účet jen nezabavitelné minimum.

Druhá exekuce pak může být vedená proti kontu. Tím pádem se dotkne i zbývajících peněz, které přišly od zaměstnavatele. Přestože je to nezabavitelné minimum.

Cíl: vrátit dlužníky do běžné ekonomiky

I když se proti zmíněnému postupu ohradil i ústavní soud, v praxi není podobné chování exekutorů nijak výjimečné. A je také jedním z důvodů, proč lidé raději:

 • pracují na černo,
 • nechávají si peníze vyplácet v hotovosti
 • nebo využívají účty svých příbuzných a známých.

Novela exekučních předpisů má tuto praxi omezit. Podle poslanců, kteří ji předložili, by se díky ní měla alespoň část dlužníků se svými příjmy vrátit z šedé a černé ekonomiky zpět do té oficiální.

Můžete mít jen jeden chráněný účet

Novinka počítá s tím, že na chráněném účtu budou mít dlužníci až trojnásobek životního minima. Tyto peníze budou pro věřitele nedotknutelné. Na chráněný účet totiž nemůže být vedená exekuce.

Každý dlužník přitom může mít maximálně jedno takové konto.

Když se pokusí toto nařízení obejít tím, že si u jiného poskytovatele založí další chráněný účet, bude mít smůlu. Banky si pomocí filtrů zjistí, jestli už klient tento produkt nevyužívá jinde.

Tak to alespoň plánuje novela exekučních předpisů.

Ochrání mzdu i sociální dávky

Poslanci počítají s tím, že chráněný účet získá pouze dlužník, který mají obstavený účet.

Jakmile se do takové situace dostane, může o jeho zřízení požádat svou banku. Zároveň o všem informuje zaměstnavatele nebo správu sociálního zabezpečení (pokud dostává například důchod).

Zřízení chráněného účtu následně banka oznámí soudu i exekutorovi. Tyto instituce mohou kontrolovat jaké peníze a odkud na účet míří.

A co všechno vám může na konto přijít? Všechny příjmy, které ze zákona nepodléhají exekuci. Tedy například nezabavitelná část:

 • mzdy,
 • důchodu,
 • nemocenských dávek,
 • mateřské,
 • rodičovské,
 • celé ošetřovné
 • nebo celé sociální dávky, u kterých není možná exekuce.

Stokorunových poplatků se bát nemusíte

Velkou výhodou nového chráněného účtu je jeho cena. Zřízení i vedení konta totiž budou zdarma. V současnosti přitom lidé za vedení obstaveného účtu platí i stovky korun měsíčně.

U chráněného účtu nic takové nehrozí.

Můžete se ale setkat s dalšími poplatky, jako jsou například:

 • za výběry z bankomatů
 • nebo za převody peněz v České republice či v zahraničí.

Základem je správný výběr běžného účtu

Zmíněné poplatky vycházejí ze sazebníku vašeho běžného účtu. Proto je důležité při výběru nového konta tyto parametry nepodcenit.

Vždy si proto nejdřív prostudujte nabídky, které jsou aktuálně na trhu. Ideálním pomocníkem je srovnání běžných účtů.

S jeho pomocí porovnáte běžné účty podle všech potřebných parametrů. Bez zdlouhavého obcházení poboček nebo pročítání webových stránek jednotlivých bank tak vyberete konto, které nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

A které vám případ pomůže i ochránit vaše peníze bez zbytečných nákladů.

Organizace kritizují příliš složité zřízení

Koaliční novelu exekučních předpisů podpořila ve sněmovně i většina opozice. A vítají ji také různá sdružení, která pomáhají dlužníkům.

Zároveň ale kritizují poměrně složité sjednání chráněného účtu. Exekutoři totiž mají mít časovou lhůtu, ve které se ke zřízení konta vyjádří. A ta jim dává prostor, aby dlužníkům strhli ze stávajícího účtu ještě jednu výplatu. Hrozí tedy, že toho budou někteří exekutoři zneužívat.

Podle kritiků novely by snadnější a rychlejší zřízení účtu toto riziko eliminovalo. A dlužníky chránilo účinněji.

Platnost? Nejdřív od dubna

Vládní krok překvapivě vítají také věřitelé. I když podle nich nevrátí ze šedé či černé ekonomiky všechny dlužníky, pomůže to alespoň část jejich příjmů legalizovat. Věřitelé tak budou mít větší šanci na uhrazení svých pohledávek.

Dlužníci zase díky kontu získají jistotu, že nepřijdou o nezabavitelné minimum. Klesne tak riziko, že si budou půjčovat od lichvářů.

Na zřízení chráněného účtu si ale musejí ještě několik měsíců počkat. Aktuálně je totiž novela v senátu.

Původně přitom měla vstoupit v platnost už od začátku roku 2021, její schvalování se ale protáhlo. Platit tak začne zřejmě až od dubna 2021.

ANKETA k článku "Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory"

Pomůže chráněný účet dlužníkům v exekucích a insolvencích?
Počet odpovědí: 296

KOMENTÁŘE k článku Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

12.1.2021 20:52:04

Dotaz, Komentoval(a): Simona

Dobrý večer, mám dotaz. Měla jsem běžný účet u spořitelny, bohužel mi ho zablokoval exekutor, na účet už chodily peníze po srážkách ve mzd. účtárně. Peníze si nechávám posílat všelijak. Budumít také možnost si vytvořit chráněný účet, kdyžv součastnosti žádný nemám? Děkuji
13.1.2021 17:29:49

účet u banky, Komentoval(a): Bohuslav

Dobrý den, už 2 banky mi odmítly založit si účet, že prý nesmějí. Hlásil jsem exekuce. Bude povinností bank zakládat účty? Zatím to je tak, že mi Air Bank zrušila zablokováný účet před měsícem. Tak co mám dělat, abych měl účet v bance? Rád bych si nakupoval kartou, 10 let nemohu, děkuji.

14.1.2021 13:25:50

RE: účet u banky, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, chráněný účet doposud schválen nebyl (Senát vrátil před Vánocemi zákon zpět do Poslanecké sněmovny). Doporučuji vyčkat na finální znění zákona.

Jste-li 10 let v exekuci, doporučuji se pokusit dluhy splácet. Je-li to nad vaše síly, požádejte o osobní bankrot (5 let byste splácel min. 2 200 Kč měsíčně a následně by Vám bylo vše prominuto).

Petr JermářBanky.cz

20.1.2021 01:58:05

Chráněný účet, Komentoval(a): Radomil Šamaj

Na chráněném účtu budou chráněny peníze ve výši 3 násobku životního minima. To si snad dělají legraci? A vše nad to sebere exekutor? K čemu to je ? Já jsem si myslel, že když tam přijdou už očesané peníze tak tam můžu mít pak kolik chci. Co je to potom podle našich poslanců to slovo nezabavitelné? Zase trapný paskvil.
25.1.2021 16:30:43

chráněny účet , Komentoval(a): Bohuslav

odpověď nahoře kecate nesmysly splácím 10 let jen úrok z úroků, nesplatitelne nikdy tak je to uděláno schválně všichni ex. to tak delaj , insolvenci? mám známého 5 let platili oba manželé vše v pořádku splaceno a hned na to se ozvaly další exekutoři a str havaj jin znova úroky z úroků, volali správci a ten z tím nechce nic mít přitom se oni do insolence nepřihlásili a po 5 letech si počkali a znova, mate špatně naivní rady pane
25.1.2021 22:44:28

Re: Insolvence nebo exekuce, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, po úspěšně ukončeném oddlužení jsou všechny dluhy vzniklé před vstupem do insolvence prominuty a nelze je dále vymáhat. Mnoho věřitelů spoléhá na neznalost dlužníků a dále se snaží tyto prominuté dluhy vymáhat exekučně. Stačí požádat soud o zastavení exekuce a předložit rozhodnutí insolvenčního soudu o prominutí dluhů. Pomocí insolvence se můžete zbavit všech svých dluhů a to ve zcela libovolné výši. Stačí po dobu 5 let splácet měsíčně min. 2 200 Kč a zbytek Vám bude prominut (od 6/2019 nemáte ani povinnost splatit min. 30% přihlášených pohledávek).

Petr JermářBanky.cz

27.1.2021 12:42:27

Chráněný účet, Komentoval(a): Jiří

Dobrý den prosím mám dotaz v současné době mám asi 6 bankovních účtů všechny jsou zablokované když bych si u jedné s bank kde je účet zablokovaný založil takzvaný chráněný účet byl by ten druhý na kterém je blokace zrušený děkuji předem za případnou odpověd
27.1.2021 18:57:21

Exekuce,vz insolvence, Komentoval(a): Tomáš Kříž

Dobrý den.Tak předně,do insolvence se nelze přihlásit jen tak.Podminkou je mít více exekucí, nejlépe 3a více,a lepší je mít větší finanční závazky,tak mě to řekl právník který se insolvenci zabývá.Takze jsem platil za jiného, vlastní blbost ručil jsem, 6,5 let celkem cca 800000,-Štesti bylo, že neobstavili účet,to bych se pásl.Jsem už snad čistej,ale bylo to peklo,ale řeším ten problém s účtem,chci si ho založit, nemám účet,mám jen dispoziční právo,byl jsem v ČSOB,a paní na mě vyvalila že jsem kdysi měl účet v 2005 a dlužil jsem,a že jí to nepustí, že je to 37000,-zvláštní je že dva právníci hledali,NBU hledal,a nic.Tak jsem dnes vyjel centrální evidenci exekucí na poště a nemám žádný záznam,co stím? Mám pocit, že banky, exekutoři,a další jen zneužívají těch co jsem dostanou na dno,aby si ještě více kopli, že?
28.1.2021 14:47:56

RE: Exekuce vs insolvence, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, pro vstup do insolvence stačí být předlužen nebo mít závazky po splatnosti více než 30 dnů u min. dvou věřitelů. Určitě není nutné být v exekuci nebo mít dokonce více exekucí.

Petr JermářBanky.cz

2.2.2021 11:41:13

Záložny, Komentoval(a): Jakub

Dobrý den, platí povinnost poskytovat CHÚ i pro záložny?
11.2.2021 16:58:47

Insolvence, Komentoval(a): Jan

Dobrý den, k 8.2. mi byla samosoudcem schválena insolvence. Po uplynutí 2 měsíců a přihlášení všech věřitelů si tedy taky mohu založit tento chráněný účet? A ještě druhý dotaz.. Z mého příjmu na HPP si tedy strhne insolvencni spravce co potrebuje.. A kdyz si ve volnem case privydelam na brigade na DPP, mohu si tyto peníze poslat na chráněný účet? Díky moc a hezký den, Jan M.
13.2.2021 10:16:33

Chráněny účet , Komentoval(a): Zdenka

K čemu mi je chráněny účet, když na něj přijdou peníze snížené o exekuci cca 13 000 kc a na účtu mohu mít 3 násobek minima, ti. cca 11 500kc? Takže jeste mi seberou o 1 500 Kč víc, než dělají exekuční srážky. Takový účet mi je k ničemu, neznám zaměstnavatele, který mi na tento účet pošle jen část mzdy a zbytek složenkou. Tohle si vláda může strčit za klobouk. Děkuji za odpověď
7.3.2021 17:19:35

chránený učet, Komentoval(a): Tony

Jsou již nové informace o chráněnem učtu, který má byt aktivní k 1.4.2021? Existuje banka, která ho v ČR už poskytuje?
18.8.2021 21:22:22

Chráněný účet a exekutor, Komentoval(a): Dana

Můj názor po letech zkušeností je, nevěřit a vyhnout se veškerým oficialitam. A už vůbec ne se doprošovat. Ať Vám založí účet váš nezadluženy příbuzný nebo kamarád s Vašim dispozičním právem k učtu. A je po problému. Akorát zadlužený důchodce si musí dojít pro peníze na poštu. Opravdu vymysleli paskvil.
19.8.2021 16:41:26

RE: Chráněný účet, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, exekutor může obstavit i cizí účet, na kterém se nachází peníze dlužníka. Tímto byste velmi poškodil příbuzného či kamaráda, který by kvůli vašemu nezodpovědnému jednání třeba následně nezískal půjčku či hypotéku. Důrazně nedoporučuji zakládání bankovních produktů na cizí jméno.

Petr JermářBanky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

27.4.2021, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.Banky v ČR