Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory
30.11.2020, Běžný účet

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Přestože má nezabavitelné minimum zůstat dlužníkovi i nyní, v praxi to tak často není.

Jak je to možné?

Stačí, aby měl dlužník víc exekucí najednou.

V takovém případě první z nich zpravidla dopadne už na jeho plat. Od tak zaměstnavatele dostane na účet jen nezabavitelné minimum.

Druhá exekuce pak může být vedená proti kontu. Tím pádem se dotkne i zbývajících peněz, které přišly od zaměstnavatele. Přestože je to nezabavitelné minimum.

Cíl: vrátit dlužníky do běžné ekonomiky

I když se proti zmíněnému postupu ohradil i ústavní soud, v praxi není podobné chování exekutorů nijak výjimečné. A je také jedním z důvodů, proč lidé raději:

 • pracují na černo,
 • nechávají si peníze vyplácet v hotovosti
 • nebo využívají účty svých příbuzných a známých.

Novela exekučních předpisů má tuto praxi omezit. Podle poslanců, kteří ji předložili, by se díky ní měla alespoň část dlužníků se svými příjmy vrátit z šedé a černé ekonomiky zpět do té oficiální.

Můžete mít jen jeden chráněný účet

Novinka počítá s tím, že na chráněném účtu budou mít dlužníci až trojnásobek životního minima. Tyto peníze budou pro věřitele nedotknutelné. Na chráněný účet totiž nemůže být vedená exekuce.

Každý dlužník přitom může mít maximálně jedno takové konto.

Když se pokusí toto nařízení obejít tím, že si u jiného poskytovatele založí další chráněný účet, bude mít smůlu. Banky si pomocí filtrů zjistí, jestli už klient tento produkt nevyužívá jinde.

Tak to alespoň plánuje novela exekučních předpisů.

Ochrání mzdu i sociální dávky

Poslanci počítají s tím, že chráněný účet získá pouze dlužník, který mají obstavený účet.

Jakmile se do takové situace dostane, může o jeho zřízení požádat svou banku. Zároveň o všem informuje zaměstnavatele nebo správu sociálního zabezpečení (pokud dostává například důchod).

Zřízení chráněného účtu následně banka oznámí soudu i exekutorovi. Tyto instituce mohou kontrolovat jaké peníze a odkud na účet míří.

A co všechno vám může na konto přijít? Všechny příjmy, které ze zákona nepodléhají exekuci. Tedy například nezabavitelná část:

 • mzdy,
 • důchodu,
 • nemocenských dávek,
 • mateřské,
 • rodičovské,
 • celé ošetřovné
 • nebo celé sociální dávky, u kterých není možná exekuce.

Stokorunových poplatků se bát nemusíte

Velkou výhodou nového chráněného účtu je jeho cena. Zřízení i vedení konta totiž budou zdarma. V současnosti přitom lidé za vedení obstaveného účtu platí i stovky korun měsíčně.

U chráněného účtu nic takové nehrozí.

Můžete se ale setkat s dalšími poplatky, jako jsou například:

 • za výběry z bankomatů
 • nebo za převody peněz v České republice či v zahraničí.

Základem je správný výběr běžného účtu

Zmíněné poplatky vycházejí ze sazebníku vašeho běžného účtu. Proto je důležité při výběru nového konta tyto parametry nepodcenit.

Vždy si proto nejdřív prostudujte nabídky, které jsou aktuálně na trhu. Ideálním pomocníkem je srovnání běžných účtů.

S jeho pomocí porovnáte běžné účty podle všech potřebných parametrů. Bez zdlouhavého obcházení poboček nebo pročítání webových stránek jednotlivých bank tak vyberete konto, které nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

A které vám případ pomůže i ochránit vaše peníze bez zbytečných nákladů.

Organizace kritizují příliš složité zřízení

Koaliční novelu exekučních předpisů podpořila ve sněmovně i většina opozice. A vítají ji také různá sdružení, která pomáhají dlužníkům.

Zároveň ale kritizují poměrně složité sjednání chráněného účtu. Exekutoři totiž mají mít časovou lhůtu, ve které se ke zřízení konta vyjádří. A ta jim dává prostor, aby dlužníkům strhli ze stávajícího účtu ještě jednu výplatu. Hrozí tedy, že toho budou někteří exekutoři zneužívat.

Podle kritiků novely by snadnější a rychlejší zřízení účtu toto riziko eliminovalo. A dlužníky chránilo účinněji.

Platnost? Nejdřív od dubna

Vládní krok překvapivě vítají také věřitelé. I když podle nich nevrátí ze šedé či černé ekonomiky všechny dlužníky, pomůže to alespoň část jejich příjmů legalizovat. Věřitelé tak budou mít větší šanci na uhrazení svých pohledávek.

Dlužníci zase díky kontu získají jistotu, že nepřijdou o nezabavitelné minimum. Klesne tak riziko, že si budou půjčovat od lichvářů.

Na zřízení chráněného účtu si ale musejí ještě několik měsíců počkat. Aktuálně je totiž novela v senátu.

Původně přitom měla vstoupit v platnost už od začátku roku 2021, její schvalování se ale protáhlo. Platit tak začne zřejmě až od dubna 2021.

ANKETA k článku "Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory"

Pomůže chráněný účet dlužníkům v exekucích a insolvencích?
Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

12.1.2021 20:52:04

Dotaz, Komentoval(a): Simona

Dobrý večer, mám dotaz. Měla jsem běžný účet u spořitelny, bohužel mi ho zablokoval exekutor, na účet už chodily peníze po srážkách ve mzd. účtárně. Peníze si nechávám posílat všelijak. Budumít také možnost si vytvořit chráněný účet, kdyžv součastnosti žádný nemám? Děkuji
13.1.2021 17:29:49

účet u banky, Komentoval(a): Bohuslav

Dobrý den, už 2 banky mi odmítly založit si účet, že prý nesmějí. Hlásil jsem exekuce. Bude povinností bank zakládat účty? Zatím to je tak, že mi Air Bank zrušila zablokováný účet před měsícem. Tak co mám dělat, abych měl účet v bance? Rád bych si nakupoval kartou, 10 let nemohu, děkuji.

14.1.2021 13:25:50

RE: účet u banky, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, chráněný účet doposud schválen nebyl (Senát vrátil před Vánocemi zákon zpět do Poslanecké sněmovny). Doporučuji vyčkat na finální znění zákona.

Jste-li 10 let v exekuci, doporučuji se pokusit dluhy splácet. Je-li to nad vaše síly, požádejte o osobní bankrot (5 let byste splácel min. 2 200 Kč měsíčně a následně by Vám bylo vše prominuto).

Petr JermářBanky.cz

20.1.2021 01:58:05

Chráněný účet, Komentoval(a): Radomil Šamaj

Na chráněném účtu budou chráněny peníze ve výši 3 násobku životního minima. To si snad dělají legraci? A vše nad to sebere exekutor? K čemu to je ? Já jsem si myslel, že když tam přijdou už očesané peníze tak tam můžu mít pak kolik chci. Co je to potom podle našich poslanců to slovo nezabavitelné? Zase trapný paskvil.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

30.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přestože je začátek letošního školního roku kvůli koronavirové pandemii dost specifický, jedno se nemění – banky přichystaly řadu speciálních akcí pro studenty. Za založení účtu tak můžou získat až 1 500 korun. A k tomu další výhody studentských účtů.

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.Banky v ČR