Mimoradná splátka hypotéky: Je oprávněná banka požadovat pokutu?

Sjednejte si hypotéku online
25.10.2018 Hypoteční poradna

Dobry den, chystame se na mimoradnou splatku u hypoteky jiz dva mesice po schvaleni uveru (hypo 4 mil. Kc, splatka 2 mil. Kc). Banka nam vycislila pokutu 148 000 Kc. Ma na tohle vubec pravo? Dekuji

Dobrý den,

ze zákona můžete každý rok bez sankcí splatit 25% úvěru (ve Vašem případě 1 mil. Kč). Splatíte-li mimořádně více, banka je oprávněna po Vás požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, max. 1% z výše mimořádné splátky (max. 50 000 Kč). Toto poplatkové pravidlo (strop) platí od třetího roku hypotéky. Doporučuji nyní splatit mimořádně pouze 1 mil. Kč a zbytek příští rok. Takto se vyhnete všem poplatkům.