Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #21379, Musí důchodce platit daně?

Musí důchodce platit daně?, Daně

10.5.2023 Daně

Dobrý den, danil jsem úroky z investic za rok 2022. Dle FÚ jsem musel ještě přičíst 120 tis. Kč z práce na dohodu. Jakožto důchodce jsem ale od daně osvobozen. Je to v pořádku? Děkuji.

Dobrý den,

důchodci ani nikdo jiný není od placení daní osvobozen. Můžete však využít (jako všichni ostatní) slevu na poplatníka 30 840 Kč/rok a případně další daňové slevy, na které máte nárok. Přestože jste tak měl povinnost podat daňové přiznání, s využitím základní daňové slevy na poplatníka nebudete reálně platit žádné daně až do výše celoročního příjmu 205 600 Kč. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání