Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16949, Musí OSVČ danit nízké příjmy?

Musí OSVČ danit nízké příjmy?, Daně

21.2.2022 Daně

Dobrý den, prosím o radu k podání daňového přiznání. Část roku jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti, 3 měsíce jsem byl OSVČ, ale s minimálním příjmem (do 7 000 Kč za celé období 3 měsíců) a zbytek roku jsem nastoupil do zaměstnání na HPP. Ze zaměstnání mám přehled příjmů, z ÚP zřejmě doklad nepotřebují a nebudu příjmy z ÚP uvádět v daňovém přiznání. Jde mi o příjmy za dobu jako OSVČ. Nemám totiž žádný doklad (jen výpis z účtu). Jednalo se o minimální provize za poradenství, které zprostředkovala banka. Můj dotaz zní jestli je nutné dokládat k DP další dokumenty než přehled od zaměstnavatele a zda budu danit i ten malý příjem za období jako OSVČ. Děkuji.

Dobrý den,

je třeba řádně zdanit příjmy z živnosti, byť byly minimální (v té době se jednalo o vaši hlavní výdělečnou činnost). Pokud jste nebyl registrován na úřadu práce ani zaměstnán a měl jste aktivní živnost, pak jste také měl povinnost platit zdravotní a sociální odvody v zákonem stanovené minimální výši (opět nehledě na nízký výdělek). Podpora v nezaměstnanosti není zdanitelným příjmem a v daňovém přiznání se neuvádí. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání