Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #22791, Může si důchodce vybrat penzijní spoření po 5 letech

Může si důchodce vybrat penzijní spoření po 5 letech, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
22.1.2024 Spoření

Dobrý den, jsem nepracující důchodkyně, šestým rokem pravidelně přispívám měsíčně 1 000 Kč na penzijní spoření. Chci smlouvu ukončit a jednorázově vybrat. Budou mně kromě naspořené částky a zdaněných úroků vyplaceny i státní příspěvky za všechna léta? V roce 2022 jsem uplatnila jednorázový vklad Kč 24 000 Kč. na slevu na dani. Budu to muset v roce 2024 dodanit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

protože jste splnila všechny podmínky pro řádnou výplatu peněz z penzijního spoření (dosažení věku min. 60 let, odspořeno min. 5 let), bude Vám vyplaceno vše včetně státních příspěvků. Snížení daňového základu v roce 2022 o 24 000 Kč vracet nebudete. Při jednorázovém výběru dojde ke zdanění výnosů sazbou 15% (při výplatě renty by ke zdanění nedošlo).