Můžu přestat pracovat?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, předem děkuji za odpověď na můj dotaz týkající se důchodu. Pokud člověk odpracuje či si ještě dobrovolnou účastí na důchodovém pojištění doplní požadovaných 35 let, a přesto mu zbývá ještě 6 let do možnosti zažádat o předdůchod, může již přestat pracovat? Nebo je potřeba si případnou dobrovolnou účast na důchodovém pojištění platit až do 60 let, kdy je možnost využít předdůchodu? Díky

Dobrý den,

nemáte povinnost pracovat - přestat pracovat tak můžete kdykoliv dle vašeho uvážení. Jste-li osoba bez příjmů, nemáte ani povinnost platit si sociální pojištění (pouze zdravotní). O starobní důchod, předdůchod či předčasný důchod lze žádat až po splnění podmínek (mimo odpracované doby je též požadováno dosažení určitého věku).

Příklad: Pokud v 55 letech splníte podmínku odpracovaných 35 let, můžete dalších 5 let nepracovat a v 60 letech požádat o předdůchod (placený z penzijního spoření) nebo předčasný důchod (placený státem, krátí se Vám následný starobní důchod).