Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10070, Nenačerpání hypotéky a pokuta za předčasné splacení

Nenačerpání hypotéky a pokuta za předčasné splacení, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, mam hypoteku z 10/2017 na dum. Je hotova hruba stavba. Zadal sem o prodlouzeni cerpani (nestihl jsem castku vycerpat za 2 roky, dlouhe stavebni rizeni, pozde vydane povoleni, vse dolozeno bance), zamitnuto bankou. Jelikoz byla hypoteka na pul s byvalou, rozhodl jsem se ji vyplatit a prevzit hypoteku refinancovanim v dobe fixace do jine banky (puvodni banka mi nabidla novou sazbu 3,9%, coz jsem odmitl). Refinanc byl povolen, ale pokuta byla vycislena na 13% z vycerpane castky. Podal jsem reklamaci. Zajima me, jak banka vykazuje ucelne vynalozene prostredky, a kolik si maximalne muze v ramci dobrych mravu rict? Ve smlouve je i klauzule o 1% a max. 50 tis. Kc sankci, ale evidentne se to tyka asi jine formy ukonceni hypoteky nez refinanc jinam, kdyz mi vycislili pokutu asi 250 tisic Kc. Jak se branit? Dozor CNB, Financni arbitr, lze se dostat i v mem pripade na to 1% pokuty (nebo nejhure tech 50 tisic Kc)? Dekuji

Dobrý den,

smluvní pokuta max. 1% z předčasné splátky mimo výročí fixace (max. 50 000 Kč) je platná jen pro řádně načerpanou hypotéku, u které proběhlo min. 12 řádných splátek. Pokud jste hypotéku nenačerpal či neprovedl min. 12 řádných splátek, zákonné omezení o max. výši smluvní pokuty se Vás bohužel netýká. Doporučuji hypotéku řádně dočerpat, rok splácet a teprve potom přemýšlet o refinancování.