Nesplatitelné exekuce, Exekuce a insolvence

Dobry den, muj syn ma nyni jiz jen 16 puvodne ze 17 exekuci, kdysi v souvislosti se svou velkou zavislosti na hrach - automatech. Nyni se jiz snazi na sobe pracovat. Pracuje v gastronomii a ze zakona zamestnavatel castky uhrazuje. Celkove nyni dluzi v exekucich cca 760 000 Kc, vynoruji se ale dalsi veritele, jeho byvala pritelkyne, s niz zil, pry si pujcila na auto, ktere spolu pouzivali, a ona je proto nyni v insolvenci. Teto zene plati muj syn vyzivne na dceru 3 000 Kc a take si plati na ubytovani 5 500 Kc. Je v podmince a je ve sledovani probacniho oddeleni. Velkou castku dluzi i mne. Firma kde je zamestnan,plati synovi pojisteni zdravotni a sociální. Za jakych okolnosti je mozny osobni bankrot? Neni podnikatel. Jakym zpusobem lze zastavit komplexne narustajici penale? On sam ma vuli se z dluhu dostat. Dre jak to jde, ale uz jednou zkolaboval a take mel i epilepticke zachvaty. Situace je komplikovana. Je mozne, ze exekutor by mel vymáhat dluh po nekom jinem? Napr. pracuje li zamestnanec ve firme a neni-li mu hrazeno pojistne, aniz o tom zamestnanec vi, a pojistne je nasledne exekucne vymahano na zamestnanci? Dekuji za veskere dulezite informace. Preji klidny predvanocni cas.

Dobrý den,

Vašemu synovi bych doporučil požádat o osobní bankrot. Od 1/6/2019 není nutné splatit během 5 let 30% dluhů jako dříve, ale nově stačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu". Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Insolvence dává každému šanci na nový začátek. 5 let o "chlebu a vodě" a následně jsou zbylé dluhy prominuty.

Za nehrazené odvody (sociální/zdravotní) by měl být primárně postižen zaměstnavatel, ale zaměstnanec se musí bránit. Neplatí-li zaměstnavatel odvody, pak zdravotní pojišťovna neví, že je zaměstnanec někde zaměstnán a roste mu dluh na zdravotním pojištění. Je třeba vše vysvětlit a bránit se právní cestou. V gastronomii je bohužel zvykem, že většina personálu pracuje načerno. Je na odpovědnosti Vašeho syna případně takovou práci odmítnout (nebo počítat s následky).